آموزش آنلاین کنکور

آموزش قید کنکور

آموزش قید کنکور

در این ویدئو بصورت مفید و خلاصه ساختار جمله و قید  برای شما شرح داده شده تا بهتر با اصول استفاده از قید آشنا شوید پس قبل از ادامه مطلب این ویدئو را ببنید.

یکی از درس هایی که در کنکور سراسری در دفترچه عمومی مورد سوال قرار می گیرد ادبیات و زبان فارسی است که مباحث زیاد و مختلفی دارد مثل: آرایه های ادبی ، معنای واژگان ، املای واژگان ، زبان و قواعد فارسی و…

تماس با موسسه خواجه نصیر

یکی از مباحث مهم در ادبیات فارسی ، قید است که انواع مختلفی دارد.

در این مقاله با آموزش قید کنکور و انواع آن آشنا می شوید و آموزش می بینید پس پیشنهاد می کنم تا انتهای مقاله را به خوبی مطالعه کنید.

ادبیات فارسی بیشترین ضریب را در بین دروس عمومی دارد، این درس با ضریب 4 از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید به آموزش کنکوری ادبیات فارسی توجه کرد. توصیه میشود برای دیدن یک اموزش با کیفیت به صفحه ی آموزش کنکوری ادبیات فارسی وارد شوید.

 قید چیست؟

قید واژه ای است که به فعل توضیحی اضافه می کند و وابسته به فعل است در واقع قید کلمه یا عبارتی است که چگونگی انجام فعل را توضیح می دهد. که به همین دلیل فعل به قید مقیّد است.

قید وابسته به فعل می باشد به طور مثال در جمله (علی سریع آمد) واژه سریع نحوه انجام فعل آمدن را توضیح می‌دهد بنابراین سریع قید فعل است.

البته قید علاوه بر فعل می تواند به مسند ، صفت ، مصدر و قید اضافه شود که برای فهم بهتر از هر کدام در زیر مثال آورده شده است:

 قید صفت: در جمله (برادر بسیار زیبای من از مسافرت آمد)  کلمه بسیار قید برای صفت زیبا است.

قید مسند: در جمله (علی بسیار مودب است) کلمه بسیار قید برای مسند مودب است.

قید مصدر: در جمله (هنوز هم بد خوابیدن او را اذیت میکند) کلمه بد قید برای مصدر خوابیدن است.

قید قید: در جمله (او بسیار آهسته راه می رفت) کلمه بسیار قید برای قید آهسته است.

خیلی از دانش آموزان این سوال را دارند که فرق مسند و قید چیست؟

در جواب به این سوال باید گفت مسند از اجزای جمله است و نمی‌توان آن را حذف کرد اما قید را می‌توان حذف کرد.

 انواع قید از نظر دستوری (مختص و مشترک)

گاهی اوقات قیدی می تواند نقش دیگری را هم داشته باشد مثل جمله (دیروز جمعه بود) که کلمه جمعه هم نقش قید را دارد و هم مسند.

اما برخی از قید ها وجود دارند که فقط نقش قیدی در جمله می گیرند که به آنها قید مختص میگوییم مثل: هنوز ، همواره ، مثلاً ، گاهاً و…

اما قید مشترک مقابل قید مختص قرار می‌گیرد و ذاتاً زیاد نیست اما می تواند در جمله نقش قید بگیرد در واقع اسم ها  صفت ها و کلمات دیگر می‌توانند نقش قیدی پیدا کنند که با آن ها قید مشترک می گوییم مثل جمله (احمد آهسته کتاب می خواند) کلمه آهسته در اصل صفت است که در اینجا نقش قیدی دارد.

انواع قید

انواع قید از نظر ساخت (ساده و مرکب)

قیدی را که از تنها یک تک واژه تشکیل شده ، قید ساده نام دارد. مثل هنوز ، هرگز و…

در مقابل قید ساده ، قید مرکب قرار می‌گیرد و همان‌طور که از نامش مشخص است از ترکیب دو یا چند تک واژه ساخته می شود مثل:

دزدکی : دزد + کی

هرروز : هر + روز

هوشمندانه : هوشمند + انه

و…

مثالهای قید

جمع بندی

قید انواع مختلفی دارد که برای یادگیری بهتر آن ، بهتر است آموزش قید کنکور را همراه با مثال ببینیم تا کاملا معنا و مفهوم آن را درک کنید و در پاسخگویی به سوالات دچار اشتباه نشوید.

شما میتوانید سوالات خود را از طریق کامنت ها و با تماس تلفنی با موسسه خواجه نصیر بپرسید و اطلاعات مورد نظر خودتان را به دست بیاورید.

 

پیشنهاد ما به شما: خدمات کلاس کنکور خواجه نصیر

همچنین شما می توانید از دو جلسه مشاوره تلفنی رایگان و یک جلسه مشاوره حضوری رایگان در موسسه خواجه نصیر استفاده کنید. برای استفاده از این خدمات فقط کافیست به صفحه ارتباط با ما مراجعه کنید.

تا اینجا امدی نمیخوای یه امتیاز بدی ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *