کنکور تجربی

یکی از مهم ترین آزمون ها در زندگی جوانان ایرانی، کنکور سراسری است که در پنج رشته ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان هر ساله برگزار می شود. این آزمون یکی از سرنوشت ساز ترین آزمون های زندگی افرادی است که بیشترین وقت زندگی خود را صرف یادگیری مطالب در مدرسه کرده و حال می خواهند رشته مورد علاقه و همچنین به تبع آن شغل آینده خود را انتخاب کنند و مرتبط با آن از دانشگاهی معتبر مدرک بگیرند.

از میان این رشته ها، کنکور تجربی از اهمیت بیشتری برای بسیاری از داوطلبان برخوردار است زیرا رشته هایی مانند پزشکی و دندان پزشکی و… تنها از طریق کسب رتبه ای خوب در کنکور تجربی امکان پذیر است. از این رو در این مقاله می خواهیم کنکور تجربی را مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما یکی از داوطلبان کنکور تجربی هستید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

مشاوره رایگان کنکور تجربی

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

ضریب دروس نهایی تجربی

ضریب دروس نهایی میزان اهمیت هر درس نهایی تجربی است. این ضریب بر اساس سطح سختی و محتوای هر درس تعیین می شود و برای محاسبه نمره نهایی دانش آموز در هر ترم تحصیلی استفاده می شود. ضریب دروس نهایی تجربی هرچه بیشتر باشد، اهمیت درس بالاتر است.

دروس نهایی مانند عربی زبان قرآن 3، ریاضی، فیزیک 3، شیمی 3، سلامت و بهداشت و علوم اجتماعی ضریب کمتر از ده درصد داشته و دروس تعلیمات دینی 3، فارسی 3، زبان خارجی 3 و زیست شناسی ضرایبی بین 10 تا 25 درصد در کنکور تجربی دارند.

اگر از نظر سطح کیفی کلاس های کنکور و سایر خدمات مربوط به این آزمون کمی تردید دارید باید بگوییم که تمامی این خدمات با ارائه ضمانت معتبر از نظر کیفیت برگزار شده و به علاوه شما یک قرارداد رسمی نیز با موسسه امضا خواهید کرد که همین قرارداد خود یک گارانتی برای خدمات دریافت شده به شمار می آید.توصیه میشود وارد صفحه ی کلاس کنکور شوید.

کلاس کنکور تجربی

کلاس کنکور تجربی کلاسی آموزشی برای دانش آموزانی است که قصد شرکت در کنکور سراسری رشته تجربی را دارند. در این کلاس ها مباحث درسی مانند زیست شناسی، فیزیک، شیمی و… بصورت جامع همراه با نکات تست زنی به داوطلبان آموزش داده می شود.

در کلاس های موسسات برتر، اساتیدی متخصص و با تجربه با انتخاب برترین منابع موجود، همه تلاش خود را برای افزایش میزان موفقیت داوطلبان در کنکور می کنند. همچنین اساتید در این کلاس ها به نقاط ضعف دانش آموزان پرداخته و برای بهبود عملکردشان، بهترین راه حل ها را ارائه می دهند. در این کلاس ها تعداد زیادی سوالات و تست های کنکور حل می شود تا دانش آموزان با نحوه پاسخگویی به سوالات کنکور آشنا شوند.

تاریخ کنکور 1403 تجربی

از سال 1402 به بعد در سال دوبار کنکور تجربی برگزار می شود. یک نوبت این کنکور در دی ماه 1402 برگزار شده و نوبت بعدی آن در تیر 1403 برگزار خواهد شد که هر دو کنکور شامل دروس تخصصی بوده و دروس عمومی از طریق سوابق تحصیلی تاثیر خود را بر روی نتیجه کنکور 1403 تجربی خواهند گذاشت.

بودجه بندی کنکور 1403 تجربی

بودجه بندی کنکور 1403 تجربی شامل منابع دروس اختصاصی می شود. برای درس زمین شناسی کتاب مقطع تحصیلی یازدهم به عنوان منبع معرفی شده است. برای دروس ریاضی یک و دو و سه، کتب مقاطع تحصیلی دهم، یازدهم، دوازدهم در بودجه بندی کنکور ذکر شده است.

برای درس زیست شناسی، مهم ترین درس در کنکور تجربی طبق بودجه بندی کتب مقطع تحصیلی دهم، یازدهم و دوازدهم منبع اصلی است. برای درس فیزیک یک و دو و سه و همچنین برای درس شیمی یک و دو و سه کتاب های مقاطع تحصیلی دهم، یازدهم و دوازدهم هر کدام منبع اصلی ذکر شده در بودجه بندی کنکور است.

منابع کنکور تجربی 1403

در این قسمت می خواهیم بهترین منابع کنکور تجربی را برای شما عنوان کنیم. بهترین منابع برای مطالعه هر کدام از دروس کنکور تجربی، کتاب درسی است که در مدرسه تعلیم داده می شود. منبع طرح سوال مهم ترین درس کنکور تجربی، یعنی درس زیست شناسی، کتاب زیست شناسی یک برای پایه دهم چاپ سال 1400، زیست شناسی دو برای پایه یازدهم چاپ سال 1401 و زیست شناسی سه برای پایه دوازدهم چاپ شده در سال 1402 می باشد. (منابع کنکور تجربی 1403)

بهترین موسسه کنکور تجربی در تهران

از بزرگترین دغدغه های داوطلبان کنکور تجربی، انتخاب بهترین موسسه کنکور تجربی 1403 در تهران است. موسسات کنکور فراوانی در تهران تاسیس شده است که از برترین آن ها می توان

  1. موسسه کنکور خواجه نصیر
  2. پرش، گاج
  3. حرف آخری
  4. ونوس
  5. کنکور آسان است

و... را نام برد.

یک هدیه از طرف موسسه خواجه نصیر برای دانش آموزان ممتاز در نظر گرفته شده است؛ کلاس های کنکور با تخفیف 10 میلیونی برای معدل بالای 19. برای اطلاع از شرایط با شماره زیر تماس بگیرید:

دروس تخصصی تجربی

دروس تخصصی تجربی شامل دروس مهمی مانند فیزیک ( مباحث قوانین و نظریه های فیزیک و مفاهیم پایه فضا، جرم، حرکت، نور و امواج الکترو مغناطیسی )، زیست شناسی ( مباحث سلول،ژنتیک، تکامل، اکوسیستم ها و..) ، شیمی ( مباحث ساختار اتم، جدول تناوبی عناصر، نظریه های کلاسیک و کوانتومی ) و ریاضیات ( مباحث جبر، هندسه، توابع و…)  می شود. همچنین درس زمین شناسی نیز در دفترچه سوالات اختصاصی در کنکور تجربی 1403 تجربی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

دروس تخصصی تجربی

برنامه ریزی کنکور تجربی

برنامه ریزی کنکور تجربی در ابتدا بر اساس تعیین هدف تنظیم می شود. شما باید هدف خود را از شرکت در کنکور بدانید و بر اساس آن با کمک مشاور مجرب، بهترین منابع آموزشی و کلاس کنکور را انتخاب نموده، برنامه ریزی دقیق و روزانه تنظیم کنید. سپس در کنار مطالعه مطالب، تکنیک های یادگیری را نیز آموزش دیده و با حل تست های فراوان و همچنین تست های کنکورهای قبل، میزان موفقیت خود را در کنکور 1403 تجربی افزایش دهید.

موفقیت در کنکور تجربی

موفقیت در کنکور تجربی به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهم ترین عامل موفقیت، دانش و تلاش داوطلب است. برنامه ریزی مناسب و تعیین هدف گام اول برای موفقیت در کنکور تجربی است.

بعد از برنامه ریزی باید به آن متعهد بود و مطالعه ای منظم بر اساس آن داشت و همچنین باید از منابع ای که تایید شده اند و رتبه های برتر کنکور نیز از آن ها استفاده کرده اند، استفاده کرد. استفاده از کلاس های کنکوری که موسسات برتر کشور برگزار می کنند نی در موفقیت در کنکور تجربی بسیار تاثیر گذار است.

رشته های کنکور تجربی

طبق دفترچه آزمون کنکور 1403 تجربی ، رشته های کنکور تجربی در 5 زیر گروه تقسیم بندی می شوند که هر داوطلب میتواند پس از قبولی و کسب رتبه برتر در کنکور طبق علاقه خود یکی از رشته های این زیرگروه ها را انتخاب کند. زیر گروه شماره یک تجربی شامل رشته های پرمتقاضی مانند پزشکی و دندانپزشکی، پرستاری و…  می شود.

رشته هایی مانند داروسازی، شیمی کاربردی و… در زیرگروه دو تجربی، رشته های اقیانوس شناسی و زمین شناسی در زیرگروه سه، رشته های حسابداری، فناوری اطلاعات… در زیر گروه چهار و رشته هایی مانند  گیاه پزشکی، مهندسی طبیعت، مددکاری اجتماعی و… در زیرگروه شماره 5 رشته تجربی قرار می گیرند.

تعداد شرکت کنندگان کنکور تجربی 1402

طبق آمار اعلام شده توسط سایت سازمان سنجش و آموزش، در نوبت اول کنکور تجربی 1402 که در دی ماه 1401 برگزار شده است، 450 هزار و 577 نفر شرکت کرده اند. در بین این تعداد، 291 هزار و 720 نفر داوطلبان خانوم بوده و تعداد 158 هزار و 857 نفر از داوطلبان، آقایان می باشند. در نوبت دوم کنکور که در تیر 1402 برگزار شد، تعداد 485 هزار و 35 نفر داوطلب در کنکور حضور داشته اند.

روش مطالعه کنکور تجربی

روش مطالعه هر فرد برای قبولی در کنکور تجربی بستگی به میان توانایی فرد و دانش علمی است که تا قبل از برنامه ریزی طی دوران مدرسه کسب کرده است. همچنین کلیه شرایط فرد مانند شرایط خانوادگی، شرایط مالی، مشکلات روحی و…. باید در روش مطالعه وی برای قبولی در کنکور 1403 تجربی در نظر گرفته شود. به همین علت باید داوطلب در کنار در نظر گرفتن کلیه شرایط خود، از یک مشاوره تحصیلی خوب کمک بگیرد تا برنامه ریزی برای خود مشخص کند واز روش های مطالعه برای کنکور تجربی آگاهی یابد.

درصد ریاضی در کنکور تجربی

درصد ریاضی در کنکور تجربی

درس ریاضی یکی از مهم ترین دروس در کنکور تجربی است. با وجود اینکه بیشترین درصد درس ریاضی در کنکور ریاضی به چشم می خورد اما در کنکور تجربی نیز ضریب این درس 7 درصد است که مقدار قابل توجهی می باشد. این درس بعد از دو درس مهم کنکور تجربی که زیست شناسی و شیمی است، ضریبی برابر با درس فیزیک داشته و مطالعه آن بطور دقیق می تواند در کسب رتبه دلخواهتان تاثیر بسیاری داشته باشد.

حذفیات کنکور تجربی

هرساله سازمان سنجش و آموزش در دفترچه های کنکور لیستی از حذفیات را نیز اعلام می کند. در درس زیست شناسی، مطالبی که تحت عنوان بیشتر بدانید، واژه شناسی ها، پرسش های عددی و محاسباتی، فرمول ساختاری مواد شیمیایی و….، در درس فیزیک تاریخ علم ها، زیر نویس ها، جدول ها، پیوست ها، واژه نامه ها و….، در درس ریاضی نیز تمامی مطالب بخش خواندنی کتاب حذف می باشند. برای بررسی دقیق حذفیات می توانید لیست دقیق آن را از دفترچه کنکور 1403 تجربی مطالعه کنید.

زیست کنکور تجربی

مهم ترین درس در کنکور تجربی، درس زیست است. این درس حاوی مباحث بسیار ارزشمندی است و ضریب آن از تمامی دروس تخصصی و عمومی در کنکور تجربی بالاتر است. یک داوطلب کنکور تجربی اگر به دنبال کسب بهترین رتبه های کنکور و ورود به بهترین رشته های تجربی مانند پزشکی، دندان پزشکی و… است، باید درصد بالایی از سوالات درس زیست را صحیح پاسخ دهد. (زیست کنکور تجربی)

سوالات کنکور تیر 1402 تجربی

بعد از برگزاری کنکور سراسری، سوالات آن در سایت های مختلف برای بررسی توسط داوطلبان قرار داده می شود. سایت سنجش و آموزش نیز سوالات را به همراه پاسخ نامه آن در سایت قرار می دهد. برای دانلود سوالات کنکور تیر تجربی کلیک کنید.

فصل های تست خیز کنکور تجربی

در دروس مختلف مطالب تست خیز فراوانی وجود دارند که یک داوطلب برای موفقیت در کنکور باید از تمامی آن ها آگاهی داشته باشد، از درس زیست مباحثی مانند انتقال اطلاعات در نسل ها، گردش مواد در بدن، جریان اطلاعات در یاخته ،تولید مثل، از انرژی به ماده و…. تست خیز می باشند.

در درس ریاضی در کنکور تجربی، مباحثی مانند مثلثات، هندسه تحلیلی و جبر و حد و پیوستگی و… مهم اند. در درس فیزیک الکتریسیته ساکن، جریان الکتریکی، حرکت برخط راست و… و در درس شیمی مباحث کیهان، قدر هدایای زمینی را بدانیم، در پی غذای سالم، پوشاک و… مهم هستند. برای اطلاعات بیشتر روی لینک فصل های تست خیز کنکور تجربی کلیک کنید.

همایش جمع بندی کنکور تجربی

هرساله با نزدیک شدن به کنکور، همایش هایی توسط موسسات مختلف آموزشی برای داوطلبان برگزار می شود. شرکت در این همایش ها می تواند در میزان قبولی داوطلب در آزمون تاثیر گذار باشد زیرا با جمع بندی فشرده تمامی مطالب می تواند به کلیه مطالبی که داوطلب تا قبل از کنکور مطالعه کرده نظم بخشیده و مطالب با اهمیت را نیز از مطالبی که میزان اهمیت آنها در کنکور تجربی کمتر است را تفکیک سازد.

همایش کنکور

مدت زمان کنکور تجربی

مدت زمان کنکور تجربی 175 دقیقه است که داوطلب 45 دقیقه زمان برای پاسخ دادن به سوالات درس شیمی، 75 دقیقه زمان برای پاسخ دادن به 30 سوال فیزیک و 35 سوال شیمی، 60 دقیقه زمان برای جواب دادن به 30 سوال ریاضی و 15 سوال زمین شناسی دارد.

کنکور 1403 تجربی چگونه است ؟

کنکور 1403 تجربی چگونه است ؟

اگر برای شما نیز این سوال مطرح شده است که کنکور 1403 تجربی چگونه است، باید گفت مانند سال های 1401 و 1402 که دروس اختصاصی و عمومی بصورت مجزا از هم مورد ارزیابی قرار می گیرند، در کنکور تجربی 1403 نیز دروس عمومی به صورت سوابق تحصیلی و دروس اختصاصی به صورت درصد سوالات صحیح پاسخ داده شده در آزمونی که در دو نوبت دی و تیر ماه برگزار می شوند، مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. میزان سختی و آسانی سوالات بستگی به آمادگی ذهنی فرد و دانش علمی داوطلب دارد.

تعداد سوالات کنکور تجربی

سوالات کنکور تجربی در سه دفترچه به داوطلب داده می شود و باید در مدت زمان 175 دقیقه به سوالاتی که می داند، پاسخ دهد. برای درس زیست شناسی 45 سوال طرح می شود و برای هر سوال یک دقیقه زمان پاسخ دهی در نظر گرفته شده است. برای درس ریاضی، 30 سوال با مدت زمان 45 دقیقه، برای درس شیمی 35 سوال با مدت زمان 35 دقیقه، برای درس ریاضی 30 سوال و برای درس زمین شناسی 15 سوال مجموعه با 60  دقیقه زمان پاسخ دهی در نظر گرفته شده است.

هزینه کمتر نسبت به کلاس حضوری یکی از مزایای کلاس آنلاین است. توصیه میشود حتما وارد صفحه ی کلاس کنکور آنلاین شوید.

مشاوره رتبه های برتر کنکور تجربی

از دیگر عواملی که می تواند در کسب رتبه ای مناسب در کنکور تجربی به داوطلب کمک کند، مشاوره رتبه های برتر کنکور تجربی باشد. این افراد به دلیل اینکه یک بار قبل از شما شرایط کنکور را تجربه کرده و بهترین رتبه ها را در آن کسب کرده اند، می توانند در مواردی مانند انتخاب منابع، انتخاب موسسه آموزشی کنکور، نحوه مطالعه، تکنیک های تست زنی، نحوه حفظ خونسردی در پاسخ به سوالات و شیوه تحلیل سوالات و بسیاری موارد دیگر به شما کمک کنند و تجارب ارزشمند خود را در اختیار شما قرار دهند.

دروس تاثیرگذار در کنکور تجربی

از مهم ترین دروس تاثیر گذار در کنکور تجربی می توان درس زیست شناسی را نام برد که تلاش اکثر داوطلبان کنکور تجربی، بالا بردن میزان یادگیری مباحث درسی و تکنیک های تست زنی در این درس است. همچنین دروس فیزیک و شیمی در رتبه بندی بعد از درس زیست شناسی قرار می گیرند.

تغییرات کنکور 1403 تجربی

در کنکور 1403 تجربی، مانند کنکور های برگزار شده در دو سال اخری، دروس عمومی از دروس اختصاصی مجزا شده و آزمون کنکوری که در دی ماه و تیرماه برگزار می شود، فقط شامل دروس اختصاصی است. دروس عمومی بر اساس نمره ای که دانش آموز در امتحانات نهایی دوران تحصیل خود کسب کرده است، تاثیر خود را بر نتیجه کنکور داوطلب خواهند گذاشت.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *