معرفی کلاس های کنکور

کنکور ریاضی

کنکور ریاضی

کنکور ریاضی همانند آزمون دیگر گروه‌های تحصیلی مانند تجربی و انسانی توسط سازمان سنجش و آموزش کشور به صورت سالانه برگزار میگردد. علاقه مندان به رشته های ریاضی، برای شرکت در دانشگاه، در این آزمون با یکدیگر رقابت می‌کنند. برای کسب موفقیت در کنکور ریاضی و دریافت نتیجه‌ی مطلوب ابتدا باید از منابع درسی آن اطلاعات کاملی به دست بیاورید و در نهایت با توجه به ضرایب و اهمیت هر یک، اقدام به مطالعه نمایند.در قدم بعدی میبایست با یک برنامه ریزی اصولی، زمان بندی صحیح، انتخاب روش مناسب در مطالعه، بهره‌گیری از کتاب و منابع مطالعاتی، بالا بردن توانایی تست زنی و غیره درصدهای لازم برای هر درس را کسب نمایید.

اگر شما هم جزو متقاضیان کنکور ۱۴۰۳ هستید، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

تماس با موسسه خواجه نصیر

تعداد سوالات کنکور ریاضی ۱۴۰۲

تا پیش‌تر از سال ۱۴۰۲ سوالات دروس عمومی نیز در زمان کنکور، مورد آزمون قرار می‌گرفت. در واقع داوطلبان به دو دفترچه حاوی سوالات عمومی و تخصصی پاسخ میدادند. اما از امسال با حذف دروس عمومی، دفترچه کنکور نیز به دو بخش یک و دو تقسیم شد که یک دفترچه شامل مباحث ریاضی و دومی حاوی سوالات فیزیک و شیمی خواهد بود. مجموع سوالات این دفترچه ها 105 مورد است که 145 دقیقه برای پاسخگویی به آن ها زمان داده خواهد شد. در واقع تعداد سوالات ریاضی چهل مورد با هفتاد دقیقه زمان، شیمی سی سوال با ۳۰ دقیقه زمان پاسخگویی و فیزیک ۳۵ سوال با ۴۵ دقیقه مهلت بوده است.

بودجه بندی کنکور ۱۴۰۳ ریاضی

در بودجه بندی کنکور هر سال میتوان شاهد این بود که از کدام بخش هر درس و چه تعداد سوال در کنکور طرح میشود. این موضوع باعث می‌شود، داوطلبانی که قصد کسب رتبه‌های برتر دا دارند، متوجه باشند بر کدام قسمت‌های درسی تمرکز بیشتری نمایند. در واقع در اعلامیه ی بودجه بندی، اهمیت قسمت‌های مختلف دروس از نظر طراحان سوالات کنکور عنوان میگردد. (بودجه بندی کنکور ریاضی)

توصیه میشود 5 مورد از مزایای کلاس کنکور انلاین را از صفحه ی کلاس کنکور آنلاین مشاهده کنید تا بتوانید یک کلاس کنکور با کیفیت را تجربه کنید.

تعداد سوالات هر مبحث در کنکور ریاضی

تعداد سوالات هر مبحث در کنکور ریاضی

طبق اعلامیه سازمان سنجش، تعداد سوالات دروس تخصصی شامل فیزیک، ریاضی، حسابان، هندسه و شیمی به شرح زیر اعلام شده اند:

سوالهای درس فیزیک شامل ۳۵ مورد تست خواهد بود که طبق جدول بندی زیر دو پایه‌ی دهم تا ۱۲ به تفکیک عنوان میگردند:

  • بودجه بندی فیزیک پایه دهم:
 هر کدام یک سوال · اندازه گیری و چگالی

· کار توان انرژی

 هر کدام سه سوال · ویژگی فیزیکی مواد

· ترمودینامیک

 دو سوال دما و گرما قانون گازها

. بودجه بندی فیزیک پایه یازدهم:

 پنج سوال الکتریسته ساکن
شش سوال جریان الکتریکی
سه سوال مغناطیس

. بودجه بندی فیزیک پایه دوازدهم:

سه سوال دینامیک و حرکت دایره ای
 هر کدام پنج سوال · حرکت بر خط راست

· فیزیک اتمی

 ۴+۱ مورد ترکیبی نوسان و امواج
هر کدام دو سوال · برهم کنش های موج

· فیزیک هسته ای

سوالهای درس شیمی شامل ۳۰ مورد تست خواهد بود که طبق جدول بندی زیر به تفکیک عنوان میگردند:

 هر کدام یک سوال · ظرفیت الکترون

· استوکیومتری یا آنتالپی پیوند

· ترکیبی موازنه با اکسایش و کاهش

· تعادل

· استوکیومتری

· انحلال پذیری

· ساختار لوویس

· ترکیبی درصد جرمی با استوکیومتری

· آنیون و کاتیون

 هر کدام دو سوال · سینتیک

· محلول ها

· فرمول شیمیایی

 هر کدام سه سوال · الکتروشیمیایی

· اسید

پنج سوال آرایش الکترونی و جدول دوره ای
شش سوال شیمی آلی
۱ ترکیبی با استوکیومتری

۲ ترموشیمی

ترموشیمی

سوالهای درس ریاضی شامل چهل مورد تست خواهد بود که طبق جدول بندی زیر به تفکیک عنوان میگردند:

  • مبحث حسابان
 هر کدام یک سوال · لگاریتم ترکیبی با دترمینان

· حد و پیوستگی ترکیبی ۱۱ و ۱۲

· لگاریتم

 هر کدام دو سوال · معادله و نامعادله ۱۰ و ۱۱

· حد و پیوستگی یازدهم

· حد و پیوستگی دوازدهم

·  الگو و دنباله

تابع: ۷

ترکیبی با لگاریتم: ۲

ترکیبی با مثلثات: ۱

تابع
مثلثات دوازدهم: ۱

مثلثات یازدهم: ۱

ترکیبی مثلثات یازدهم و دوازدهم: ۱

مثلثات

. مبحث گسسته

 هر کدام یک سوال · مربع لاتین

· ترکیبیات

 هر کدام دو سوال · گراف

· بردار

چهار سوال نظریه اعداد

. مبحث هندسه

یک سوال بیضی و سهمی
 هر کدام دو سوال · نیمساز زوایای داخلی و محاسبه طول نیمساز

· ماتریس

 هر کدام سه سوال · چند ضلعی محاطی و محیطی

· دایره

همایش کنکور

دروس تخصصی کنکور ریاضی

دروس تخصصی کنکور ریاضی هر سال, شامل سه درس ریاضی، شیمی و فیزیک می‌باشد که برای کنکور به دو دفترچه تقسیم می‌گردند. دفترچه اول دربرگیرنده ی سوالات درس ریاضی با مباحث حسابان، هندسه و گسسته ،آمار و احتمال و دفترچه دوم دربردارنده ی سوالات شیمی و فیزیک است.

منابع کنکور ریاضی ۱۴۰۳

سازمان سنجش آموزش کشور هر ساله منابع کنکور هر پنج گروه آموزشی را از طریق سایت sanjesh.org به اطلاع داوطلبان میرساند. در این بیانیه تنها به بیان عناوین دروس امتحانی و ضرایب آن ها پرداخته شده است. منابع کنکور ریاضی ۱۴۰۳ را میتوان شامل سوالات هندسه سه دوره دهم تا دوازدهم، آمار و تحلیل یازدهم، حسابان یازده و دوازدهم، ریاضیات گسسته دوازدهم، فیزیک و شیمی دهم تا دوازدهم اعلام کرد. با توجه به این که سوال های کنکور هر سال با محتوا و درجه دشواری بیشتری طرح میگردند، برای داشتن عملکردی بهتر، پیشنهاد میکنیم ضمن مطالعه‌ی درس‌نامه‌ها، از منابع کمک آموزشی دیگر نیز برای دروس اختصاصی کمک بگیرید.

ضرایب دروس کنکور ریاضی

با توجه به این که از امسال دروس عمومی از منابع کنکور ریاضی حذف شده است، میتوان با یک برنامه ریزی اصولی و دقیق در خصوص مطالعه دروس اختصاصی، موفق‌تر عمل کرد. ضرایب دروس کنکور ریاضی در سال ۱۴۰۲ بر این اساس می‌باشد:

 ریاضی با ضریب ۱۲

فیزیک با ضریب ۹

 شیمی با ضریب ۷

هندسه کنکور ریاضی

هندسه از جمله دروسی است که نقشی پررنگ در نتایج کنکور دارد. این درس نیز همانند دیگر مباحث ریاضی، به تفکر، تحلیل و استدلال نیاز دارد. به اعتقاد برخی دانش آموزان حل مسایل هندسه به هوش دو چندان نیاز دارد، در حالی که با تکیه بر مطالب کتب درسی پرسش های این درس پاسخ داد و همانند سایر دروس در هندسه هم به نتیجه رسید. (اطلاعات بیشتر در صفحه هندسه در کنکور ریاضی)

دفترچه سوالات کنکور ریاضی تیر ۱۴۰۲

بعد از برگزاری و اعلام نتایج کنکور، دفترچه سوالات کنکور ریاضی تیر ۱۴۰۲ در سایت سازمان سنجش منتشر شده است. داوطلبان برای آشنا شدن با نوع سوالات و کسب آمادگی بیشتر می‌توانند سوالات را دانلود نمایند. قطعا با این نمونه سوالها می‌توان به عنوان یک منبع معتبر و شبیه ساز، حدود رتبه سال بعد کنکور خود را افزایش داد. در نهایت میتوانید با کمک پاسخنامه، جواب‌ها رو چک کرده و میزان معلوماتتان را بسنجید. دانلود سوالات ریاضیات، دانلود سوالات فیزیک و شیمی

موفقیت در کنکور ریاضی

بعد از شناخت کنکور و مسائل مربوط به ان، میبایست نکاتی که شما را برای موفقیت در کنکور ریاضی آماده میکند را نیز بشناسید. به عنوان نمونه یک برنامه دقیق درازمدت داشته‌باشید، یادگیری روش‌های صحیح مطالعه، داشتن نگرش مثبت، شرکت در آزمون‌های آزمایشی معتبر، یادگیری فنون تست‌زنی، مدیریت زمان، آگاهی از شرایط و ضوابط برگزاری کنکور و در نهایت مشورت با افرادی که در این زمینه تجربه و تخصص کافی دارند.

به یاد داشته باشید، در این رقابت سخت، قطعا بهترین رتبه‌ها از آن کسانی است که گامهایشان را مطمئن‌تر برداشته‌اند.

حذفیات کنکور ریاضی

سازمان سنجش هر ساله برای صرفه‌جویی در مطالعه داوطلبان ازمون، اقدام به کاهش مباحث و موضوعات کم اهمیت از دروس عمومی و اختصاصی میکند. در مورد حذفیات کنکور ریاضی نیز برای درس فیزیک میتوان به تاریخ علم‌ها، پیوست‌ها، واژه نامه‌ها، داده‌های کم اهمیت تصویری و مندرج در برخی از پرسش ها و مسائلی که به ذهن سپردن آنها ضرورتی ندارد، اشاره کرد. در مورد دیگر دروس نیز تمام مطالب بخش خواندنی‌های کتاب در سوالات نخواهد بود.

دروس عمومی کنکور ریاضی

تا قبل از کنکور ۱۴۰۲ علاوه بر دروس تخصصی، دروس عمومی کنکور ریاضی، شامل زبان فارسی، زبان انگلیسی، عربی و معارف، نیز با ضرایب متفاوت، نیاز به پاسخگویی داشتند. اما در کنکور ریاضی ۱۴۰۲ این دروس حذف و به بخش سوابق تحصیلی منتقل شده‌اند. پس میتوان مباحث مهم کنکور ریاضی را تنها در دروس اختصاصی خلاصه کرد و بر آنها تمرکز بیشتری نمود. اگر تصمیم سازمان سنجش منوط به بازگشت دروس عمومی به کنکور باشد حتما از پیش در سایت رسمی آن اعلام خواهد شد. (برای دیدن دروس عمومی کنکور ریاضی، کلیک کنید)

مباحث مهم کنکور ریاضی

از جمله راههایی که به صورت هوشمندانه شما را برای موفقیت آماده میکند، آشنایی با مباحث مهم در کنکور ریاضی است. داوطلبان کنکور هر سال، میبایست بر اساس بودجه بندی دروس که هر ساله تعیین میگردد، برای مطالعات خود برنامه ریزی کنند. این حرکت، اهمیت خود را بیشتر در زمانی نشان میدهد که دیرتر برای آمادگی کنکور اقدام کرده باشید. لینک بودجه بندی سال آینده در قسمت بالاتر قرار داده شده است، حتما مطالعه نمایید.

پیشنهاد کاربران: بهترین موسسه کنکور ریاضی

تحلیل کنکور ریاضی تیر ۱۴۰۲

در تحلیل سوالات کنکور سال جاری شاهد آن بودیم که سوالات ریاضی بسیار چالش برانگیز بود اما درجه سختی آن نسبت به سال گذشته، تغییر چندانی نداشته است. فیزیک نیز با ماهیت مفهومی محاسباتی خود بعد از درس ریاضی بیشترین اهمیت را در کنکور دارد. بررسی سوالات این درس در کنکور نشان داد طراحی سوال‌ها در حد متوسط بوده و داوطلبان با حفظ فرمول‌های اصلی هر فصل و نحوه اثبات آنها می‌توانند تا حد بالایی موفق عمل کنند. سوالات شیمی کنکور ریاضی تیر ماه ۱۴۰۲ نیز بر مبنای نظام جدید طراحی شده بود و نشان میداد مباحث مفهومی نسبت به حفظیات از اهمیت بیشتری برخوردار است.

زمان کنکور ریاضی ۱۴۰۳

زمان کنکور ریاضی ۱۴۰۳

زمان را برای کنکور ریاضی سال ۱۴۰۳ میتوان به چند مورد تقسیم نمود:

۱- زمان ثبت نام که در نوبت اول، روزهای ۲۱ تا ۲۷ آبان سال ۱۴۰۲ و نوبت دوم نیز در روزهای ۷ تا ۱۲ فروردین ماه سال ۱۴۰۳ ، از طریق سایت سازمان سنجش انجام میگرید.

۲- زمان برگزاری آزمون که همانند مورد قبل در دو نوبت انجام میشود. نوبت اول، ششم و هفتم اردیبهشت و نوبت دوم در تاریخ‌های هفتم و هشتم تیر ۱۴۰۳

پاسخنامه کنکور ریاضی ۱۴۰۲

داوطلبانی که در کنکور ریاضی سال ۱۴۰۲ حضور داشته‌اند می‌توانند از طریق دانلود پاسخنامه آزمون، میزان موفقیت خودشان را تا حدودی ارزیابی نمایند. از سوی دیگر، با توجه به تغییراتی که در کنکور ۱۴۰۲ شاهد بودیم، داوطلبان متقاضی کنکور سال بعد می‌توانند با دانلود سوالات و پاسخنامه‌ی آن با نحوه سوالات و مباحث مهم بیشتر آشنا شوند. 

مدت زمان کنکور ریاضی

همان گونه که پیشتر گفتیم کنکور ریاضی در هر دوره دارای دو دفترچه می‌باشد که هر کدام دارای تعداد سوال با مدت زمان پاسخگویی تعیین شده است. در سال ۱۴۰۱ دفترچه اختصاصی شامل پنجاه سوال ریاضی با هشتاد دقیقه زمان، فیزیک با چهل سوال و پنجاه دقیقه زمان و شیمی با سی سوال و سی دقیقه بوده است. در سال جاری دو دفترچه اختصاصی کنکور ریاضی با ۱۰۵ سوال و ۱۴۵ دقیقه زمان پاسخگویی طراحی شده است.

خالی از لطف نیست بدانید که معاون سازمان سنجش مجری تعیین تعداد سوال‌ها و مدت زمان پاسخگویی در گروه ریاضی همانند دیگر گروهها، می‌باشد.طبق تحلیل کنکور ریاضی تیر ۱۴۰۲ و نظرسنجی داوطلبان، نبود سوالات دروس عمومی و کاهش زمان کنکور بازخورد بسیار مثبتی را به همراه داشته است.

موسسه خواجه نصیر یکی از موسسات با سابقه ای در زمینه کنکور، تحصیلات تکمیلی و همینطور مهاجرت است که توانسته در طی 7 سال کار خود تعداد بالایی از رتبه های برتر، فارغ التحصیلان رشته های دانشگاهی و نیز پرونده های کاملا موفق مهاجرت را به ثبت برساند . توصیه میشود برای داشتن یک کلاس کنکور عالی وارد صفحه ی کلاس کنکور شوید.

کلاس کنکور ریاضی

همان گونه که قطعا شنیده اید روش و سبک سوال های کنکور به شیوه‌ای است که تنها کتب درسی برای یادگیری مفهومی و تست زدن کفایت نمیکند. داوطلبانی که در این خصوص نیاز به راهنمایی بیشتر و آموزش اصولی‌تر مباحث بر اساس بودجه بندی کنکور دارند، می‌توانند با کمک کلاس‌های کنکور و تجربه اساتید مجموعه، مطالعات خود را تکمیل کنند. (دسترسی به صفحه کلاس کنکور ریاضی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *