آموزش آنلاین کنکور

 هندسه در کنکور ریاضی

 هندسه در کنکور ریاضی

کنکور ریاضی مهم ترین مرحله برای ورود متقاضیان رشته ریاضی  به دانشگاه و تحصیل در رشته مورد علاقه خود است. برای موفقیت در این آزمون باید بر تمامی دروسی که از آن در دفترچه های کنکور سوال طرح می شود، تسلط کامل داشت. درس هندسه، یکی از مهم ترین دروس رشته ریاضی است که سوالات مهمی از آن در دفترچه کنکور ریاضی طرح می شود.

تماس با موسسه خواجه نصیر.

سوالات درس هندسه در دفترچه درس ریاضی در کنار دروس آمار و مدل سازی، حسابان، جبر و احتمال، ریاضیات، ریاضیات گسسته، حساب دیفرانسیل و انتگرال و جبر خطی قرار می گیرد.

بسیاری از متقاضیان تصور می کنند که سوالات درس هندسه بسیار سخت بوده و از مطالعه آن غافل می شوند در صورتی که با مطالعه ای اصولی و برنامه ریزی شده می توان با جواب دادن به سوالات این درس، میزان درصد قبولی خود را در آزمون سراسری افزایش دهند. در این مقاله تعداد سوالات هندسه در کنکور ریاضی، ضریب هندسه در کنکور ریاضی و همچنین بودجه بندی هندسه در کنکور ریاضی را توضیح خواهیم داد.

موسسه خواجه نصیر یکی از موسسات با سابقه ای در زمینه کنکور، تحصیلات تکمیلی و همینطور مهاجرت است که توانسته در طی 7 سال کار خود تعداد بالایی از رتبه های برتر، فارغ التحصیلان رشته های دانشگاهی و نیز پرونده های کاملا موفق مهاجرت را به ثبت برساند و نام خود را به عنوان یک مدعی در این حوزه مطرح کند. برای اطلاعات بیشتر وارد صفحه ی کلاس کنکور شوید.

تعداد سوالات هندسه

تعداد سوالات هندسه در کنکور ریاضی

هرساله تعدادی سوال از درس هندسه در کنکور ریاضی طرح می شود. تعداد سوالات بین سیزده  سوال تا هجده سوال است و پیش بینی می شود در کنکور ریاضی 1403 نیز حداقل تعداد از این درس در دفترچه کنکور ریاضی وجود داشته باشد زیرا تصمیم بر کاهش تعداد سوالات درس هندسه در کنکور ریاضی گرفته شده است. بعد از درس حسابان، هندسه بیشترین تعداد سوال را از بین مباحث دفترچه سوالات ریاضی دارد.

سوالات درس هندسه تحت عنوان هندسه یک و هندسه دو به سه صورت طرح می شوند.  بعضی سوالات نیاز به خلاقیت ذهنی دارند و راه حل آن ها تنها از این طریق ممکن است. برای جواب دادن به برخی از سوالات درس هندسه باید رسم انجام داد و برای حل برخی از سوالات نیز باید از فرمول ها استفاده نمود. در کنکور ریاضی 1403 حدود 11 سوال برای درس هندسه طرح می شود که شامل هر دو هندسه پایه و دوازدهم می شود.

برای دیدن مزایا و معایب کلاس کنکور آنلاین میتوانید به صفحه ی کلاس آنلاین کنکور مراجعه کنید.

 

بودجه بندی هندسه در کنکور ریاضی

برای موفقیت در پاسخ دادن به سوالات هر درسی و کسب رتبه بهتر، آشنایی با بودجه بندی آن درس است. در درس هندسه برخی از مباحث از اهمیت ویژه ای برخوردارند و باید به جای مطالعه تمامی منابع درس هندسه، تسلط کافی بر مطالب مهمی که در بودجه بندی احتمال طرح سوال از آن ها وجود دارد را داشت. مهم ترین مباحث درس هندسه، مبحث ترکیبات و نظریه اعداد است که بطور معمول هر ساله 4 سوال از آن ها در دفترچه کنکور ریاضی یافت می شود.

بعد از این مباحث، مبحث دایره و مبانی ریاضیات و ماتریس بسیار مهم هستند و تعداد 3 سوال از هر کدام در کنکور ریاضی طرح خواهد شد. مبحث قضیه تالس و تشابه با 2 سوال، مبحث تجسم فضایی با 2 سوال، مبحث تبدیل های هندسی با 2 سوال، مبحث احتمال با 2 سوال، مبحث آمار توصیفی با 2 سوال و مبحث گرافی نیز با 2 سوال مورد ارزیابی قرار می گیرد.

در این میان مباحث کم اهمیت تری مانند مبحث چند ضلعی ها، مبحث روابط طولی در مثلث و مبحث بردار ها وجود دارند که بیش از یک سوال از آنها طرح نمی شود. مباحثی مانند رسم های هندسی و استدلال و آمار استنباطی نیز وجود دارد که از آن ها هیچ سوالی در کنکور ریاضی به دلیل اهمیت بسیار کم طرح نخواهد شد.

ضریب هندسه

ضریب هندسه در کنکور ریاضی

اولین دفترچه ای که در آزمون کنکور ریاضی در اختیار داوطلبان رشته ریاضی قرار داده می شود، دفترچه رشته ریاضی است که سوالات آن ترکیبی از ریاضیات، آمار و احتمال و هندسه می باشد. سوالات درس هندسه در کنار سوالات درس ریاضی در آزمون سراسری ریاضی مورد ارزیابی قرار می گیرد و ضریب این درس در کنار درس مهم ریاضیات محاسبه می شود.

ضریب درس ریاضیات طبق دفترچه کنکور سراسری 1403، برابر با 12 است. بنابراین می توان گفت ضریب سوالات درس هندسه در آزمون سراسری رشته ریاضی 12 می باشد و بیشترین ضریب را در بین دروس اختصاصی دارد. از این رو این درس اهمیت ویژه ای داشته و نباید به بهانه سختی مباحث، آن را از دروس مطالعه شده برای کنکور حذف نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *