آخرین اخبار کنکور

دریافت شماره پرونده کنکور با کد ملی

دریافت شماره پرونده کنکور با کد ملی

پس از آن که برای ثبت نام کنکور اقدام نمودید، رسیدی حاوی شماره پرونده و کد رهگیری به شما تعلق خواهد گرفت که تحت شرایط مختلف مربوطه کارایی دارد. حتی زمانی که نتایج کنکور اعلام میگردد نیز برای مشاهده نتایج، داشتن شماره پرونده الزامی خواهد بود. اما گاها بنا به دلایل یا شرایط مختلف مانند فراموش کردن شماره پرونده یا عدم دسترسی به آن، داوطلب به این شماره دسترسی ندارد. شاید تصور کنید که دیگر کارتان به پایان رسیده و راهی پیش رو ندارید. اما عجله نکنید، هنوز هم میتوانید برای دریافت شماره پرونده کنکور با کد ملی و از طریق  سامانه پاسخگویی سازمان سنجش اقدام کنید.

مراحل دریافت شماره پرونده کنکور با کد ملی

داوطلب آزمون کنکور بعد از عضویت در سامانه پاسخگویی سازمان سنجش، میتواند با کمک نام کاربری و رمز عبور خود، شماره پرونده کنکور را مجدد بازیابی کند.

مراحل دریافت شماره پرونده کنکور با کد ملی

مراحل ورود تا دریافت شماره پرونده کنکور با کد ملی به شرح زیر است:

 1. در مرحله نخست وارد آدرس اینترنتی sanjesh.org شوید و عبارت سیستم پاسخگویی را انتخاب کنید.
 2. با انتخاب عبارت ورود به سیستم، از شما کد کاربری و رمز عبور درخواست میشود که میتوانید از ایمیل دریافتی استخراج و در این قسمت وارد نمایید.
 3. با ورود به قسمت کاربری خود، میتوانید عبارت درخواست جدید را انتخاب کنید.
 4. در پنجره باز شده ابتدا گزینه آزمون سراسری و بعد از آن جستجو را کلیک نمایید.
 5. در مرحله بعد، نوبت به انتخاب گزینه‌ی دریافت شماره پرونده یا داوطلبی می‌رسد
 6. با این انتخاب، صفحه‌ی جدیدی برای شما باز خواهد شد که از شما می‌خواهد اطلاعات شخصی از جمله کد ملی را وارد نمایید.
 7. در صورت تکمیل صحیح و کامل اطلاعات خواسته شده، قادر خواهید بود شماره پرونده و داوطلبی خود را در صفحه نمایشگر مشاهده نمایید.

شماره پرونده کنکور کجاست؟

وقتی داوطلبان مراحل ثبت نام کنکور را به درستی تکمیل میکنند، به آنها شماره هشت رقمی تحت عنوان شماره پرونده و کد شانزده رقمی تحت عنوان کد رهگیری تعلق خواهد گرفت. به همراه یا خاطر داشتن این دو رقم تا پایان اعلام نتایج کاربردی و الزامی می‌باشد. حتی پس از آن که نتایج کنکور اعلام شوند با همین دو شماره قادر خواهید برای مدت معینی نسبت به نتیجه‌ی خود به سازمان سنجش اعلام اعتراض نمایید.

از دیگر کاربردهایی که میتواند شماره پرونده برای شما داشته باشد، زمانی است که اطلاعات مندرج در مراحل ثبت نام را به اشتباه یا بی دقتی، صحیح وارد نکرده و احتیاج به ویرایش دارید. میتوانید در سه زمانی که از سوی سازمان سنجش اعلام میگردد نسبت به ویرایش اطلاعاتتان اقدام نمایید.

بیشتر بخوانید: ویرایش معدل کنکور

نکته مهمی که در خصوص ویرایش اطلاعات ناقص وجود دارد این که اگر با اعلام نتایج، حتی قبول هم شده باشید، با پیگیری تناقض اطلاعات شما از ورود به مرحله بعد و ادامه تحصیل محروم خواهید شد.

پس نتیجه میگیریم حفظ شماره پرونده در تمام مراحل تا اعلام نتیجه و احیانا اعتراض، لازم می‌باشد. اما همان گونه که گفتیم ممکن است شماره پرونده را در اختیار نداشته باشید. در این شرایط می توانید با کد ملی خود و سامانه پاسخگویی سازمان سنجش آن را مجدد بازیابی کنید.

کلاس کنکور آنلاین

چگونگی دریافت شماره پرونده کنکور با کد ملی

اگر به دنبال راه دریافت شماره پرونده کنکور با کد ملی هستید بهتر است این قسمت مطلب را با دقت بیشتری مطالعه نمایید. برای دستیابی به این هدف می بایست در سامانه سیستم پاسخگویی سازمان سنجش عضو شوید. در گام بعدی میتوانید با وارد نمودن کد  ملی منحصر به فرد خود، شماره پرونده و داوطلبی خود را دوباره به دست بیاورید.

دو روش برای دریافت شماره پرونده کنکور با کد ملی وجود دارد:

 • در روش اول با روابط عمومی سازمان سنجش تماس تلفنی برقرار و نسبت به بازیابی شماره پرونده یا داوطلبی اقدام میکنید.
 • در روش دوم به صورت آنلاین از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش کشور میتوانید نسبت به دریافت شماره پرونده کنکور با کد ملی اقدام نمایید.

از آن جایی که روش اول معمولا زمان بر خواهد بود و شاید شما را به نتیجه‌ی مورد نظر نیز نرساند، پیشنهاد ما به شما روش دوم خواهد بود. در این روش تنها شرایط پاسخگویی از طریق عضویت داوطلب مطرح می‌باشد.

پیشنهاد کاربران: چگونه شماره داوطلبی کنکور را پیدا کنیم؟

طریقه عضویت در سیستم پاسخگویی سازمان سنجش

طریقه عضویت در سیستم پاسخگویی سازمان سنجش

پیش‌تر هم ذکر کردیم که برای دریافت اعلام نتایج کنکور باید از شماره پرونده یا داوطلبی کمک بگیرید. اگر این شماره را به همراه نداشتید باید نسبت به بازیابی آن اقدام کنید. جهت دریافت بازیابی کد پرونده کنکور، قدم اول عضو شدن در سیستم پاسخگویی سازمان سنجش است. در ادامه مراحل عضویت را شرح خواهیم داد:

 • در قدم نخست وارد سامانه سنجش شوید.
 • بر روی قسمت سیستم پاسخگویی کلیک کنید.
 • در پنجره‌ی باز شده، گزینه عضویت در سایت را انتخاب نمایید.
 • در این قسمت نیاز است تا اطلاعات خواسته شده با صحت و دقت تکمیل گردد. از جمله نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، کد ملی، محل تولد و غیره
 • هنگامی که اطلاعات را کامل و در نهایت ثبت شد، برای شما ایمیلی ارسال می گردد که حاوی نام کاربری و رمز عبور می‌باشد. در این مرحله ثبت نام شما به اتمام خواهد رسید.
 • هنگامی که تمام مراحل ثبت نام را کامل کرده و نام کاربری و رمز عبور را دریافت می کنید، قادر خواهید بود وارد محدوده کاربری خود در سایت سازمان سنجش شوید. از این طریق می توانید برای بازیابی شماره پرونده ی خود اقدام کنید.

به همین آسانی میشود برای دریافت شماره پرونده کنکور با کد ملی اقدام نمود.

سخن پایانی

دریافت شماره پرونده کنکور با کد ملی از جمله آسان‌ترین اقداماتی است که با کمک آن میتوانید اطلاعات درخواستی را از طریق سامانه پاسخگویی سازمان سنجش به دست بیاورید. در این مقاله سعی بر آن شد که با راحت ترین شکل و به صورت گام به گام، تمامی مراحل مربوطه برای شما شرح داده شود. اما اگر باز هم با مشکلی مواجه شدید که قادر به حل آن نبودید میتوانید از مشاوران و راهنمایان ما درخواست پاسخ نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *