آخرین اخبار کنکور

معدل لازم برای رشته های بدون کنکور

معدل لازم برای رشته های بدون کنکور

یکی از موضوعات مهم و حیاتی برای متقاضیان ورود به دانشگاه، معدل لازم برای رشته های بدون کنکور سراسری در سال ۱۴۰۲ است. در گذشته، داوطلبان برای ورود به دانشگاه های مختلف کشور، مجبور به شرکت در آزمون سراسری کنکور بودند. این موضوع به خصوص برای پذیرش در دانشگاه های سراسری از اهمیت بالاتری برخوردار بود. با این حال، به منظور تسهیل ورود تمامی متقاضیان به دانشگاه و تحصیل در رشته های دلخواه، شرایط لازم برای پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های مختلف به صورت تدریجی فراهم شده است. این اتفاق ابتدا برای دانشگاه های آزاد، پیام نور، غیر انتفاعی رخ داده و رفته رفته دانشگاه های سراسری هم شرایط لازم برای پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی و بدون نیاز به شرکت در کنکور را فراهم کردند.

اطلاع از معدل لازم برای رشته های بدون کنکور دانشگاه دولتی، یکی از موارد حیاتی است که برای پذیرش در دوره های مختلف دانشگاه، باید به آن توجه کرد. منظور از پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی، معدل دوره دیپلم و نمرات دروس مختلف در این بازه زمانی است. البته باید دقت داشته باشید که این نمره تاثیرگذار در پذیرش متقاضی برای تمامی دوره ها یکسان نیست؛ یعنی با توجه به نوع دیپلم، سال فارغ التحصیل، مقطع مورد نظر برای ادامه تحصیل و حتی گاهی اوقات رشته انتخابی، معدل لازم برای رشته های بدون کنکور سراسری متفاوت خواهد بود. به همین دلیل، برای احتمال پذیرش در کد رشته های مختلف، باید با دقت به این موضوع پرداخت.

در بیشتر رشته های بدون آزمون دانشگاه های سراسری و غیره، ملاک سابقه تحصیلی داوطلبان، معدل کتبی دیپلم است؛ اما در برخی موارد دیگر معدل کل دیپلم مورد سنجش قرار می گیرد. با توجه به این که تعداد داوطلبان شرکت در رشته های بدون آزمون تا حد زیادی افزایش یافته و معدل هم جهت پذیرش آن ها اهمیت بالایی دارد، باید به دقت و با شناخت کامل از شرایط لازم، به این موضوع پرداخت.

مزایا و معایب کلاس آنلاین کنکور را در این لینک بخوانید

معدل لازم برای رشته های بدون کنکور

مفهوم “شرط معدل ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری” و “معدل لازم برای قبولی رشته های بدون کنکور” در واقع دو مفهوم متفاوت هستند و به دو معیار مختلف اشاره دارند. زمانی که از شرط معدل رشته های بدون کنکور سراسری یا سایر رشته ها صحبت می‌کنیم، منظور این است که حداقل معدل برای ثبت نام در این رشته ها چقدر است. این معیار برای هر رشته و با توجه به سیاست های هر دانشگاه متفاوت است.

معدل لازم برای رشته های بدون کنکور

اما زمانی که از معدل لازم برای قبولی در رشته های بدون کنکور صحبت می کنیم، مفهوم کمی متفاوت است. در واقع، هیچ حداقل معدلی برای ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه های دولتی تعریف نشده است و همچنین برای قبولی در یک رشته نیز، هیچ معدل خاصی تعریف نمی شود. به عنوان مثال، نمی توان گفت کسانی در رشته حسابداری دانشگاه آزاد تهران قبول می شوند که معدل 18 داشته باشند.

این رویه برای پذیرش تمامی دانشگاه ها اعمال می شود، از جمله ثبت نام در دانشگاه های پیام نور و آزاد. برای داوطلبان حائز اهمیت است که در نظر داشته باشند، یک رشته معمولاً تنها ظرفیت 50 نفر را دارد و تعداد زیادی از داوطلبان برای ثبت نام در آن رشته شرایط مشابهی دارند. در این حالت، پس از اتمام ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور، کسانی که به نسبت سایر متقاضیان آن رشته، معدل بالاتری داشته باشند، به عنوان پذیرفته شده نهایی در آن رشته محسوب می شوند.

بیشتر بخوانید: بهترین رشته های بدون کنکور تجربی

همچنین، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی نیز برای مقاطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته، به صورت بدون کنکور دانشجو می پذیرند. در این موارد نیز، معیارهای مختلفی برای پذیرش وجود دارند. بهتر است داوطلبان برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ثبت نام در دانشگاه های غیرانتفاعی، مقالات مرتبط را مطالعه کنند.

بنابراین، برای دانشجویان و داوطلبانی که می‌خواهند در رشته های بدون کنکور ثبت نام کنند، می بایست به دو معیار مختلف توجه داشته باشند. در حالی که شرط معدل برای ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری و دانشگاه های دیگر، حداقل معدلی را برای هر رشته تعیین می‌کند، معدل لازم برای قبولی در یک رشته بدون کنکور خاصی تعریف نشده است.

به دلیل تنوع در رشته ها و سیاست های هر دانشگاه، شرایط پذیرش در هر رشته بدون کنکور متفاوت است و توجه به این موضوع برای داوطلبان بسیار حائز اهمیت است. همچنین، برای دانشجویانی که می‌خواهند در دانشگاه های غیرانتفاعی ثبت نام کنند، نیز معیارهای مختلفی برای پذیرش وجود دارد.

در نهایت، برای افزایش فرصت پذیرش در رشته های بدون کنکور، باید به دقت رشته مورد نظر را انتخاب کرده و همچنین بهبود مهارت ها و دانش خود را در زمینه های مرتبط با رشته انتخابی، به عنوان مثال با شرکت در دوره های آموزشی و کارگاه های آموزشی، بهبود بخشید.

لازمه معدل در ثبت نام در دانشگاه کنکور

با توجه به اصلاحاتی که پیش از این اعمال شده است، می توان گفت که با تصویب و اجرای سیاست پذیرش بدون آزمون دانشجو در حداقل 85 درصد از رشته های دانشگاه های دولتی کشور، که در راستای حذف کنکور سراسری انجام شده، هر یک از دانشگاه ها در مقاطع مختلف به صورت بدون کنکور دانشجو می پذیرند.

لازمه معدل در ثبت نام در دانشگاه کنکور

با توجه به اینکه هر دانشگاه با در نظر گیری مقطع مورد پذیرش، یعنی کاردانی پیوسته و ناپیوسته و یا کارشناسی پیوسته و ناپیوسته، ملاکی برای معدل مورد نظر متقاضیان دارد، خلاصه مندرجات این جدول این است که وقتی داوطلب برای یک رشته ای در مقطعی از یک دانشگاه ثبت نام می کند، ملاک سنجش فرد معدل مورد نیاز آن مقطع دانشگاهی بوده و فرد با آن معدل به نسب سایر متقاضیان آن رشته محل سنجیده می شود.

اما دانش آموزان و فارغ التحصیلان رشته های فنی حرفه ای، کاردانش و هنرستان با چالش ها و محدودیت هایی در انتخاب مقطع تحصیلی و رشته دانشگاهی روبرو هستند. برای پاسخ به این سوال و داشتن مشاوره ای درست، به داوطلبان پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز مطالعه نمایند.

با این حال، باید توجه داشت که در صورتی که معدل فرد پایین تر از حداقل معدل تعریف شده برای رشته مورد نظر باشد، احتمال پذیرش او کمتر است. به علاوه، در برخی رشته ها و دانشگاه ها، برای پذیرش نهایی، علاوه بر معدل، باید شرایط دیگری نیز فراهم شود مانند شرکت در آزمون های تخصصی یا مصاحبه با اساتید.

در نهایت، برای انتخاب رشته و مقطع تحصیلی، بهتر است به دغدغه ها، علاقه ها و توانایی های خود توجه کنید و با مشاوره اساتید و کارشناسان دانشگاه ها و مراکز آموزشی، تصمیم درستی بگیرید.

2 دیدگاه در “معدل لازم برای رشته های بدون کنکور

  1. Asal گفت:

    سلام وقتتون بخیر من برای انتخاب رشته بدون کنکور و با سوابق تحصیلی با معدل کتبی 17/35 و معدل کل دیپلم 19 میتونم در رشته ی زیست شناسی سلولی مولکولی در دانشگاه مازندران روزانه یا شبانه قبول بشم؟ میتونین یه احتمال کلی بدین که امکانش وجود داره یا نه؟ من دیپلم مرتبط دارم و بومی این دانشگاه هستم

  2. محمدبلال کریمی گفت:

    من محمدبلال کریمی هستم اتباع افغانستان میخواهم دانشگاه بخونم ایا در دانشگاه دولتی میتونم شامل بشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *