آموزش آنلاین کنکور

نمره کل در کارنامه کنکور چیست؟

نمره کل در کارنامه کنکور چیست؟

نمره کل در کنکور از معیارهایی است که به دانش آموزان کمک می‌کند تا برای انتخاب رشته و دروس اصولی اقدام کند. برای آشنایی با تحلیل کارنامه کنکور سراسری و همچنین نمره کل و دیگر اطلاعات لازم پیشنهاد می‌کنیم؛ در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

نمره کل در کارنامه کنکور

برای داوطلبان پس از کنکور، کارنامه کنکور سراسری از اهمیت بالایی برخوردار است. در این کارنامه اطلاعات بسیار مهمی درج می‌شود که دانش آموزان باید در زمان انتخاب رشته به این نکات توجه داشته و برای انتخاب رشته اطلاعاتی که در کارنامه کنکور سراسری درج شده است، را مورد توجه قرار دهند. یکی از موارد بسیار مهمی که در این کارنامه‌ها ذکر می‌شود؛ نمره کل است.

به طور کلی می‌توان ذکر کرد که از معیارهای مهم و اساسی در انتخاب رشته نمره کل نهایی است. اما به خاطر اینکه تعداد بسیاری از داوطلبان از مفهوم تراز کل کارنامه آگاهی نداشته و برای تحلیل نمره نهایی نیز قدرتی ندارند؛ نمی‌توانند برای انتخاب رشته این نمره را به عنوان معیار در نظر بگیرند. در آخرین سطر از کارنامه نمره‌ای که درج شده حداکثر نمره کل نهایی زیر گروه‌ها است. هرچه این نمره به عدد حداکثر نمره کل نهایی زیر گروه‌ها نزدیک‌تر باشد؛ رتبه داوطلب بالاتر خواهد بود.

نمره کل در کارنامه کنکور

آیا نمره کل همان تراز است؟

تفاوت بین نمره کل و تراز کنکور از نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. نمره کل به این صورت است که به عنوان مثال اگر در یک آزمون ۴۰۰۰ شرکت کننده حضور پیدا کنند؛ رتبه نهایی داوطلبان نفرات اول تا ۱۰۰۰ به این صورت مشخص می‌شود. نمره کل تنها می‌تواند تفاوت سطح علمی دانش آموزان را به صورت مشخص و دقیق بیان کند؛ اما تراز کنکور با دقت بسیار بالا سطح علمی داوطلبان را با دیگر داوطلبان مقایسه می‌کند. تمامی سوال‌های کنکور سراسری دارای ارزش خاصی هستند. داوطلبان با توجه به اینکه کدام یک از سوال‌ها را پاسخ می‌دهند؛ می‌توانند ترازهای متفاوتی را کسب کنند.

فرق نمره کل با رتبه

تفاوت نمره کل و رتبه کنکور به این صورت است که معمولاً نمره کل داوطلب با توجه به نمره کل که حاصل نمره کل آزمون عمومی و سه برابر نمره کل آزمون اختصاصی با توجه به ضرایب درج شده در کارنامه تقسیم بر مجموع تمامی ضرایب محاسبه خواهد شد. اما رتبه کنکور با توجه به نمره کل آزمون و همچنین سهمیه ثبت نامی داوطلب مشخص خواهد شد. به این صورت می‌توان ذکر کرد که نمره کل با رتبه کنکور با یکدیگر تفاوت دارد.

نمره خام کنکور چیست؟

معمولاً نمره خام به صورت درصد بیان می‌شود. همانطور که همه داوطلبان می‌دانند در کنکور برای جواب‌های اشتباه نمره منفی لحاظ می‌شود. کمترین نمره خام مربوط به داوطلبانی است که به تمامی سوالات درج شده در کنکور به اشتباهی پاسخ دهند و این نمره منفی ۳۳.۳۳- است. شاید برای شما جالب باشد بدانید که در کنکور سراسری این چنین افرادی مشاهده شده‌اند که توان علمی ضعیفی داشته ولی فکر می‌کنند که درس را بلد هستند. بیشترین نمره خام متعلق به داوطلبانی است که به تمامی سوالات کنکور به صورت صحیح پاسخ دهند و این نمره ۱۰۰ درصد است. بسیاری از داوطلبان و مشاورین فکر می‌کنند نمره خام بسیار مهم بوده؛ اما بدانید که نمره تراز از اهمیت بالایی برخوردار است.

نمره کل آزمون اختصاصی کنکور چیست؟

لازم به ذکر است که برای هر داوطلب کنکور معمولاً یک نمره کل سابقه تحصیلی و یک نمره کل کنکور قرار داده می‌شود. میانگین ضریب نمرات تراز شده دروس عمومی و تخصصی نمره کل سابقه تحصیلی بوده که توسط وزارت آموزش و پرورش محاسبه می‌شود. نمره کل آزمون کنکور میانگین وزنی نمرات تراز شده کنکور است. ضریب هر یک از دروس کنکور وزن آن درس خواهد بود. بعد از محاسبه کردن نمره کل سابقه تحصیلی و نمره کل آزمون اختصاصی یا همان کنکور از ترکیب آن‌ها نمره نهایی داوطلب محاسبه خواهد شد.

پیشنهاد کاربران: مشاهده سوابق تحصیلی با کد ملی

نمره کل آزمون اختصاصی چند باشه خوبه؟

یکی از سوال‌هایی که بسیاری از داوطلبان کنکور با آن برخورد می‌کنند؛ این است که نمره کل آزمون اختصاصی چند باشه خوبه؟ همانطور که ذکر شد نمره کل آزمون اختصاصی یا همان کنکور ضریب نمرات تراز شده کنکور است. بدون شک هرچه نمره کل آزمون بالاتر باشد؛ شما داوطلبان می‌توانید رشته تاپ‌تری را انتخاب کنید. به عنوان مثال فردی که در کنکور سراسری انسانی شرکت کرده است؛ با فردی که در رشته تجربی شرکت کرده بسیار تفاوت دارد و برای قبولی در کد رشته مد نظر خود باید نمره قابل قبولی را کسب کند. اما اگر شما عزیزان مثل بیشتر داوطلبان به دنبال قبولی در رشته‌های پزشکی و تاپ‌تر هستید؛ پیشنهاد می‌کنیم تا سعی کنید نمره کل کنکور را بیشتر کسب کنید.

 

کلاس کنکور آنلاین

سخن پایانی

این روزها بحث کنکور یکی از بحث‌های جنجالی و بسیار مهم است. برای انتخاب رشته اصولی و مناسب باید با برخی از اطلاعات همچون نمره خام، نمره کل یا تراز و نمره کل آزمون اختصاصی و تفاوت نمره کل یا رتبه و … آشنا باشید. تنها در این صورت می‌توانید انتخاب اصولی انجام دهید. در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعات مفیدی را در اختیار شما کاربران عزیز قرار دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره به سایت هیوا مراجعه کنید. کارشناسان این مجموعه شما عزیزان را در انتخاب بهتر راهنمایی می‌کنند.

3.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *