تحصیلات, آخرین اخبار کنکور

تاییدیه تحصیلی

تاییدیه تحصیلی

پس از این که نتایج نهایی کنکور سراسری اعلام شد یا برای ورود به دانشگاههای بدون کنکور آماده شدید، میبایست به دنبال تکمیل مدارک و انجام فرایند ثبت نام در دانشگاه محل پذیرش باشید.

تماس با موسسه خواجه نصیر.

یکی از مهمترین مدارکی که در قدم اول به آن نیاز خواهید داشت، تاییدیه تحصیلی خواهد بود. به عبارت دیگه تاییدیه تحصیلی، رسیدی می‌باشد که توسط آن میتوان به مندرجات مدارک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی دانش آموخته دسترسی یافت و با امضای فرد مجاز و مهر رسمی آموزش و پرورش به صحت آنها مطمئن شد.

در این مطلب سعی نمودیم که اطلاعات کاملی در خصوص تاییدیه تحصیلی و گام به گام دریافت آن را در اختیار شما قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

تاییدیه تحصیلی چیست؟

در اداره‌ی آموزش و پرورش منطقه‌ای که دانش‌آموز در آن تحصیل نموده، سوابق تحصیلی وی بایگانی شده است. هنگام پذیرش در دانشگاه نیاز است که تاییدیه تحصیلی دیپلم و یا پیش دانشگاهی از اداره درخواست و به دانشگاه ارائه گردد.

پس از تکمیل فرایند درخواست به صورت الکترونیکی یا مراجعه حضوری، پاسخ این استعلام به صورت نامه‌ای محرمانه برای دانشگاه، دارالترجمه رسمی و یا سازمان استعلام گیرنده ارسال خواهد شد. عموما مشمولین دریافت تاییدیه تحصیلی به سه گروه ذیل تقسیم میگردند:

  • گروه اول: دانشجویان تازه وارد که در نتیجه‌ی اعلام نتایج آزمون سراسری کنکور یا پذیرش غیر کنکوری، اقدام به ثبت نام در دانشگاه محل قبولی خود دارند.
  • گروه دوم: این دسته برای ترجمه رسمی مدارک تحصیلی خود از جمله مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی به دریافت تاییدیه تحصیلی نیاز دارند. چرا که در غیر این صورت ترجمه مدارکشان از لحاظ دادگستری و وزارت خارجه نامعتبر تلقی خواهد شد.
  • گروه سوم: این گروه به افرادی اطلاق میگردد که میخواهند در ارگان یا سازمان معتبر و خاصی شاغل گردند.

استعلام تاییدیه مدرک تحصیلی

استعلام تاییدیه مدرک تحصیلی

تاییدیه مدرک تحصیلی را میتوان به دو روش حضوری و غیرحضوری دریافت کرد:
در روش حضوری برای دریافت و استعلام تاییدیه تحصیلی میبایست به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نمایید. پس از این که فرم درخواست را تکمیل نمودید، باید مدارک لازم از جمله کپی کارت ملی، کپی مدرک دیپلم و کپی مدرک پیش‌دانشگاهی را ارائه کنید.

فیش را به مبلغ کارمزد ارائه خدمات از دفتر پیشخوان دریافت کرده و آن را پرداخت کنید. برای دریافت کد پیگیری، ارائه شماره موبایل لازم خواهد بود.
و اما روش غیرحضوری که به علت دسترسی اغلب به اینترنت و تسریع در فرایند ارسال تاییدیه، بیشتر رایج است را در ادامه قدم به قدم توضیح خواهیم داد.

  1. به سامانه تاییدیه مدارک تحصیلی به ادرس emt.medu.ir وارد شوید و بر روی گزینه ثبت نام کلیک نمایید.
  2. با ورود به صفحه جدید، نظام و مقطع تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب نموده و در انتهای گزینه‌ها، کد امنیتی ارائه شده در تصویر را در شیلد مربوطه وارد کنید.
  3. در مرحله بعد چند مورد اطلاعات هویتی، تحصیلی و همچنین اطلاعات استعلام گیرنده از شما درخواست میشود که لازم است با دقت پاسخ دهید. در صورت صحت اطلاعات، دکمه ادامه را فشار دهید.
  4. صفحه باز شده از شما می‌خواهد مجدد، اطلاعات خود را تایید کرده تا به درگاه پرداخت بانکی متصل شوید. پس از پرداخت هزینه‌ی استعلام مدارک تاییدیه تحصیلی، کدپیگیری به شما داده خواهد شد.

نکته مهم:

در حین استفاده از سایت و تکمیل مراحل ثبت درخواست تاییدیه تحصیلی از دکمه Back مرورگر استفاده نکنید، این امر میتواند سبب ایجاد اختلال در روند ثبت درخواست گردد‌.

بیشتر بخوانید:

معادل سازی مدرک تحصیلی

سوال اینجاست که در صورت نیاز به پیگیری، از کدام گزینه میتوان بهره برد؟

همانگونه که پیش‌تر ذکر شد، پس از ثبت درخواست یک کد پیگیری دریافت خواهید کرد، که با کمک آن میتوانید وضعیت درخواست خود را بررسی کنید. برای این منظور میبایست مجدد وارد سایت emt.medu.ir شده و در قسمت پیگیری تاییدیه تحصیلی، کد پیگیری و کد ملی خواسته شده را وارد کرده و وضعیت خود را مشاهده نمایید.

آیا سایت دیگری نیز برای استعلام تاییدیه مدارک تحصیلی وجود دارد؟
دفتر پیشخوان دولت برای کاهش حجم مراجعه‌کنندگان حضوری، با ایجاد سایت mypishkhan.com سعی نموده تا این اقدام به صورت غیرحضوری نیز قابل انجام گردد.
در ابتدا به سایت mypishkhan.com وارد شده و گزینه ثبت درخواست تاییدیه تحصیلی را کلیک نمایید.
در کادر باز شده نیاز است به چند مورد اطلاعات هویتی خود پاسخ داده و تایید کنید.
در این قسمت از شما درخواست میشود هزینه کارکرد را آنلاین پرداخت کرده و رسید آن را دریافت نمایید. بین سه تا پانزده روز کاری، استعلام مدرک تحصیلی شما به آدرس مرکزی که در فرم مشخص است، ارسال خواهد شد.
نکته مهم:

در حین استفاده از سایت و تکمیل مراحل ثبت درخواست تاییدیه تحصیلی از دکمه Back مرورگر استفاده نکنید، این امر میتواند سبب ایجاد اختلال در روند ثبت درخواست گردد‌.

 

سوالات متداول

سوالات متداول
چرا نمیتوانیم تاییدیه تحصیلی بگیریم؟

ممکن است به چند دلیل جواب تاییدیه تحصیلی برای شما ارسال نشود. مهمترین دلایل این امر میتواند ناشی از وجود کاستی و نقص در پرونده تحصیلی، نقص در درج نمره برای مقطع یا سال تحصیلی و در کمترین احتمال گم شدن پرونده، باشد. حتی اگر اطلاعات وارد شده‌ی شما در فرم درخواست نیز نقص یا اشتباه داشته باشد در این مورد تاثیرگذار خواهد بود.
صدور تاییدیه تحصیلی چقدر زمان میبرد؟

در خصوص زمان صدور تاییدیه میتوان، زمان فارغ‌التحصیلی را دخیل دانست. به این صورت که هر چه میان پایان تحصیلات شما و درخواست تاییدیه تحصیلی، زمان کمتر باشد، دسترسی و ارسال سریعتر انجام میگیرد. اما شما زمان تقریبی سه تا پانزده روز را در نظر داشته باشید.
چرا گرفتن تاییدیه مدرک تحصیلی ضرورت دارد؟

جهت ثبت نام در دانشگاه و تکمیل روند ثبت نام لازم است که تاییدیه تحصیلی خود را ارائه نمایید. فرقی نمیکند که دانشگاه مربوطه، دولتی، آزاد، غیرانتفاعی یا غیره باشد و این که با یا بدون کنکور پذیرش شده‌اید، میبایست تاییدیه تحصیلی داشته باشید. عدم ارائه آن به منزله ثبت نام ناقص خواهد بود.
سخن پایانی:

در مطلبی که ارائه شد سعی کردیم ضمن آشنایی با تاییدیه تحصیلی، روش‌های مختلف دریافت آن را، به همراه پرسشهای متداول، به طور کامل و جامع توضیح دهیم. متقاضیان دریافت تاییدیه تحصیلی میتوانند جهت گرفتن تاییدیه تحصیلی اینترنتی یا حضوری خود، با کارشناسان مجرب و مشاوران ما در ارتباط باشند.

تا اینجا امدی نمیخوای یه امتیاز بدی ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *