آموزش آنلاین کنکور

ضریب درس های کنکور انسانی

ضریب درس های کنکور انسانی

تا پیش‌تر از سال جاری، گروه آزمایشی علوم انسانی نیز همانند دیگر گروه‌ها، دروس عمومی و تخصصی را در بر می‌گرفت. اما با توجه به حذف دروس عمومی در کنکور و محاسبه‌ی آن در سوابق تحصیلی داوطلب، ضریب درس های تخصصی تغییر یافته است. قطعا برای کسب موفقیت بیشتر در کنکور ۱۴۰۳، میبایست ضمن اطلاع از ضریب درس های کنکور انسانی، برنامه ریزی دقیق داشته باشید.

تماس با موسسه خواجه نصیر.

ضریب دروس در واقع به تاثیر هر درس در گروه آزمایشی مربوطه اشاره دارد. با بالا بودن ضریب هر درس میتوان توقع داشت که تاثیر آن در کسب نمره ی بهتر در آزمون سراسری کنکور نیز بیشتر باشد. در نتیجه اگر داوطلب با ضرایب دروس آشنا باشد میتواند راه خود را به سمت موفقیت، با یک برنامه ریزی مطالعاتی خوب، هموارتر کند.

مزایای کلاس کنکور آنلاین چیست؟ توصیه میشود برای اطلاعات بیشتر وارد صفحه ی کلاس کنکور آنلاین شوید.

در سالهای پیشین همه ی دروسی موجود در کنکور انسانی تحت عنوان زیرگروه طبقه بندی می‌شد. اما از سال جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم گرفت در تمام گرو‌ها از جمله گروه انسانی، این زیر گروه‌ها را حذف نماید. با توجه به اهمیت یافتن بیشتر ضریب دروس تخصصی و برای اطلاعات افزون‌تر داوطلبان، در ادامه ضرایب جدید دروس کنکور انسانی ۱۴۰۳ شرح داده شده است.

ضریب کتاب های انسانی در کنکور ۱۴۰۳

برای اطلاعات بیشتر:

هر یک از درس‌های کنکور انسانی دارای ضریب مشخصی هستند که داوطلب لازم است از آنها آگاهی داشته باشد. همان گونه که گفته شد در سالهای گذشته داوطلبان میبایست به اولین دفترچه ازمون، تحت عنوان دفترچه عمومی پاسخ دهند. ضریب درس‌های عمومی که شامل ادبیات فارسی، عربی، معارف اسلامی و زبان خارجی میشد، در همه‌ی گروه‌های آزمایشی به یک اندازه بود.

با توجه به حذف این دفترچه، در ادامه تنها به ضریب کتاب های انسانی در کنکور ۱۴۰۳ در حوزه‌ی دروس تخصصی خواهیم پرداخت.

  • داوطلب متقاضی شرکت در آزمون سراسری ۱۴۰۳ در گروه آزمایشی انسانی میبایست به سوال های هشت درس تخصصی پاسخگو باشد. هر یک از این دروس تخصصی دارای ضرایب خاص خود هستند. این هشت درس تخصصی عبارتند از، ریاضی، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و روانشناسی. در جدول زیر، به ضریب کتابهای انسانی در کنکور ۱۴۰۳ اشاره شده است.
ضریب دروس
۸ زبان و ادبیات فارسی
۶ ریاضی
۵  زبان عربی
۵ تاریخ و جغرافیا
۵ علوم اجتماعی
۵ فلسفه و منطق
۲ اقتصاد
۲ روانشناسی
  • یک پیشنهاد ویژه
  • یک پیشنهاد ویژه برای داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون سراسری گروه آزمایشی علوم انسانی ۱۴۰۳:

درس ریاضی در گروه آزمایشی انسانی جزو بالاترین ضرایب قرار گرفته است. اما با توجه به این که بسیاری از داوطلبان به این درس علاقه یا توجه خاصی ندارند، میتوان گفت ریاضی در کنکور انسانی از ضریب مخفی نیز برخوردار شده است. چنانچه شما بتوانید در این گروه آزمایشی به سوالات ریاضی به خوبی پاسخ دهید، قطعا رتبه‌ی بهتری نیز کسب خواهید کرد. در واقع این درس تاثیر بسیار بالایی در کسب رتبه های بالا  این گروه آزمایشی دارد. البته این نکته به معنی بی اهمیت بودن سایر دروس نیست بلکه بیشتر به تاثیر ضرایب دروس در رتبه نهایی اشاره دارد.

انواع کلاس کنکور چگونه است؟ برای اطلاعات بیشتر وارد صفحه ی کلاس کنکور شوید.

جمع بندی:

همان گونه که مطلع هستید با حذف دروس عمومی، برای کنکور انسانی، مطالعه دروس اختصاصی اهمیت بیشتری پیدا کرده است. از سوی دیگر با اطلاع از ضریب هر درس میتوانید برنامه ریزی مطالعاتی قوی‌تری داشته باشید. داوطلبانی که در طول سال در آزمونهای آزمایشی شرکت میکنند میتوانند بیشتر با اهمیت ضریب دروس آشنا شوند و تحلیل بهتری از این قضیه داشته باشند.

در نهایت نیز با انتشار نتایج آزمون سراسری کنکور، ضرایب هر درس است که میتواند باعث ایجاد تفاوت در رتبه‌های داوطلبان گردد.

تا اینجا امدی نمیخوای یه امتیاز بدی ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *