آخرین اخبار کنکور, آموزش آنلاین کنکور

ضریب دروس نهایی انسانی

ضریب دروس نهایی انسانی

اگر شما هم امسال یا در یکی دوسال آینده کنکور داشته باشید قطعا از این موضوع مطلع هستید که درس های عمومی از این آزمون حذف شده و به عوض آن نمرات امتحانات نهایی دانش آموزان به صورت مستقیمی بر روی رتبه و کارنامه آنها تاثیرگذار خواهد بود. به همین دلیل هم اطلاع از ضرایب دروس میتواند به شما کمک کند مفیدتر و با برنامه تر مطالعه کنید. در این مقاله قصد داریم به بررسی ضریب دروس نهایی انسانی بپردازیم و انها را با هم بررسی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

ضریب امتحان نهایی دوازدهم انسانی

در کنکور امسال هم مانند سال پیش قرار است نمرات امتحانات نهایی دانش آموزان به صورت مستقیم بر روی نمره نهایی آزمون کنکور آنها و رتبه شان تاثیر داشته باشد. در واقع بخش زیادی از نتیجه نهایی کنکور متاثر از امتحاناتی خواهد بود که دانش آموزان در انتهای سال تحصیلی تحت عنوان امتحان نهایی خواهند داشت. براساس اعلامیه هایی که از طرف روابط عمومی سازمان سنجش انتشار یافته است نمره نهایی هر داوطلب در گروه های آزمایشی انسانی، تجربی و ریاضی تاثیری 40 درصدی خواهد داشت.

موسسه خواجه نصیر یکی از اولین موسساتی است که در حوزه برگزاری کلاس کنکور آنلاین شروع به کار کرده و دارای تجربه کافی در این مورد است. برای اطلاعات بیشتر توصیه میشود وارد صفحه ی کلاس آنلاین کنکور شوید.

به علاوه یکی دیگر از بزرگترین تغییراتی که کنکور سراسری در سال های اخیر داشته است عوض شدن ضریب های درس هایی است که در دانش آموزان در سال دوازدهم به عنوان امتحان نهایی باید انها را مطالعه کنند. پس امتحانات نهایی سال دوازدهم می تواند برای دانش آموزان سرنوشت ساز بوده و شانس قبولی و ورود آنها به دانشگاه مورد نظرشان را افزایش یا متاسفانه کاهش دهد. در جدول زیر ضریب دروس نهایی انسانی برای پایه دوازدهم را مشاهده می کنید:

نام درس ضریب تاثیرات آن در معدل کتبی دانش آموزان
فارسی 3 21.63
زبان خارجی 3 11.80
سلامت و بهداشت 3.44
ریاضی و آمار 3 6
جغرافیا 3 6
تاریخ 3 7.50
فلسفه 2 5.10
تعلیمات دینی 3 16.52
عربی زبان قرآن 3 9.05
علوم اجتماعی 2.56
علوم و فنون ادبی 3 7.80
عربی تخصصی 5
جامعه شناسی 2 7

همایش کنکور

ضریب کتاب های انسانی در کنکور 1403

در قسمت قبلی دیدیم که  ضریب دروس نهایی انسانی برای کنکور چگونه هستند و بهتر است روی کدام درس ها سرمایه گذاری کنید تا نتیجه بهتری بگیرید. وقتی شما در مورد ضریب ها اطلاعات کافی داشته باشید موتجه خواهید شد که وزن هر درس و ارزش آن تا چه اندازه است. مثلا با توجه به جدول بالا داوطلب متوجه خواهد شد که بهتر است بیشترین زمان برنامه ریزی خود را به مطالعه برای امتحان نهایی درس فارسی 3 اختصاص دهد. پس از ان ارزشمندترین و نمره آورترین درسی که باید به آن پرداخته شود قطعا درس تعلیمات دینی 3 است. یا مثلا درس های علوم اجتماعی و سلامت و بهداشت هم درس هایی هستند که بهتر است زمان زیادی به آنها احتصاص داده نشود، چرا که انها تاثیر زیادی روی نمره نهایی شما و رتبه تان در کنکور نخواهند داشت.

اما از  ضریب دروس نهایی انسانی که بگذریم، ما یک ضریب دروس دیگر هم داریم که مربوط به خود کنکور می شود. کمترین این ضرایب مربوط به درس اقتصاد است که ضریب 2 بوده و بیشتری ضریب هم برای درس زبان و ادبیات فارسی است که ضریب آن 8 است.

انواع کلاسهای موسسه خواجه نصیر را میتوانید دز صفحه ی کلاس کنکور مشاهده کنید. توصیه میشود حتما وارد صفحه ی کلاس کنکور شوید تا بتوانید در یک کلاس باکیفیت شرکت کنید.

ضریب درس های کنکور انسانی

اگر شما به عنوان داوطلب گروه ازمایشی انسانی از ضریب هایی که هر یک از درس ها در کنکور دارند اطلاع کامل داشته باشید می توانید در طراحی و برنامه ریزی مطالعه تان بسیار مفیدتر و باکیفیت تر عمل کنید. مثلا وقتی می دانید که درس اقتصاد ضریب 2 دارد قطعا زمان زیادی از تایم مطالعه تان را به این درس اختصاص نخواهید داد. از طرفی وقتی می دانید بالاترین ضریب برای درس ادبیات فارسی است قطع به یقین آن را در اولویت برنامه ریزی تان گذاشته و روزانه مدت زمانی بیشتر از بقیه درس ها را به مطالعه و تست زدن آن احتصاص خواهید داد. در جدول زیر ضریب درس های کنکور انسانی را برای شما آورده ایم:

نام درس ضریب درس در کنکور
زبان و ادبیات فارسی 8
ریاضی 6
زبان عربی 5
تاریخ و جغرافیا 5
علوم اجتماعی 5
فلسفه و منطق 5
روان شناسی 2
اقتصاد 2

نکته ای که بهتر است به آن توجه کنید این است که تا همین لحظه هیچ ضریبی برای درس های کنکور سراسری سال 1403 از سوی سازمان سنجش به صورت رسمی اعلام نشده است و اعلام ضرایب کنکور تا انتهای شهریور به تعویق افتاده است. لذا کلیه اطلاعاتی که مشاهده می کنید مربوط به کنکور سراسری سال 1402 است و ضریب دروس نهایی انسانی به محض اعلام رسمی از سوی سازمان سنجش در این مطلب هم آپدیت خواهد شد.

جمع بندی

قطعا می دانید که چند سالی است که درس های عمومی به شکلی کامل از کنکور سراسری حذف شده اند و به عوض ان نمرات امتحان نهایی پایه دوازدهم تاثیر مستقیمی در کنکور خواهند داشت. براساس اعلام سازمان سنجش این تاثیر از قرار 40 درصد است و نتایج کنکور هم در رتبه نهایی 60 درصد تاثیرگذار خواهد بود. برای مطالعه بهتر و مفیدتر برای امتحان های نهایی پایه دوازدهم و کسب بهترین نمرات در آن اطلاع از ضریب دروس نهایی انسانی می تواند بسیار کمک کننده باشد. در میان درس هایی که امتحان نهایی دارند درس فارسی 3 با ضریب 21.63 دارای بالاترین ضریب است. در نقطع مقابل هم درس علوم اجتماعی با ضریب 2.56 از کمترین میزان اهمیت برخوردار است. دقت کنید که ضریب دروس نهایی انسانی با ضرایب دروس رشته انسانی در کنکور کاملا متفاوت است.

2.5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *