آموزش آنلاین کنکور, تحصیلات

 ضرایب دروس کنکور ریاضی 1403

 ضرایب دروس کنکور ریاضی 1403

سوالات کنکور ریاضی تا قبل از سال 1401، در دو دفترچه  سوالات عمومی و اختصاصی در روز کنکور اختیار داوطلبان قرار می گرفت و با یک مرحله آزمون، رتبه فرد تعیین شده و می توانست انتخاب رشته کند. از سال 1402، طبق تصمیم شورای عالی فرهنگی، دروس عمومی از دفترچه کنکور ریاضی حذف شده و دفترچه سوالات کنکور، فقط شامل دروس اختصاصی است.

تماس با موسسه خواجه نصیر.

در کنکور ریاضی سال 1403 نیز دروس عمومی حذف و تاثیر آن بر نتایج کنکور از طریق سوابق تحصیلی مشاهده می شود. همچنین ضرایب دروس کنکور ریاضی 1403 با سال های قبل متفاوت است و داوطلب کنکور ریاضی باید از آن آگاهی کامل داشته باشد تا بتواند خود را برای آزمون آماده کند.

 یکی از بزرگ ترین نقاط قوتی که موسسه خدمات کنکور خواجه نصیر دارد و آن را نسبت به سایر موسسات کنکوری متمایز کرده است عقد قرارداد رسمی برای رشته های درجه یک کشور یعنی قبولی در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است.برای اطلاعات بیشتر وارد صفحه ی کلاس کنکور شوید.

به هر یک از دروس کنکور ریاضی ضریب مشخصی اختصاص داده شده است.  ضرایب در کنکور ریاضی 1403 در دو دسته ضریب نمرات امتحانات نهایی دروس عمومی و ضریب دروس تخصصی تقسیم می شوند.

ضرایب دروس تخصصی کنکور ریاضی

دروس تخصصی در کنکور ریاضی 1403 شامل سه درس ریاضی، فیزیک و شیمی است. سوالات ریاضی شامل دروس ریاضی، هندسه، آمار و احتمال، حسابان و ریاضیات گسسته می شود. سوالات فیزیک از کتاب های فیزیک مقاطع دهم تا دوازدهم و سوالات شیمی نیز از کتب مقاطع دهم تا دوازدهم طرح می شود. ضریب درس ریاضی در کنکور 1403 معادل 12، ضریب درس فیزیک در کنکور معادل 9 و ضریب درس شیمی در کنکور ریاضی معادل 7 می باشد.

نمرات امتحانات این دروس نیز در نتایج کنکور تاثیر گذار اند. نمره درس حسابان 2 با ضریب 7.84، نمره درس هندسه 3 با ضریب 4.63 و نمره درس ریاضیات گسسته با ضریب 3.92، نمره درس فیزیک 3 با ضریب 11.12 و نمره درس شیمی 3 با ضریب 7.49 از طریق سوابق تحصیلی بر روی نتیجه کنکور ریاضی 1403 تاثیر می گذارد.

ضریب حسابان در کنکور ریاضی

ضریب حسابان در کنکور ریاضی

یکی از دروس مهم که سوالات آن در دفترچه ریاضی کنکور ریاضی 1403 طرح می شود، درس حسابان است. این درس هم با نمره نهایی امتحان سراسری ( حسابان 2 ) و هم با اختصاص 18  سوال از سوالات ریاضی به آن، در کنکور تاثیر گذار است.

نمره امتحان نهایی درس حسابان 2 با ضریب 7.84 از طریق سوابق تحصیلی در نتیجه کنکور اعمال می شود. 11 سوال در دفترچه کنکور ریاضی 1403 اختصاص به مباحث مهمی از درس حسابان شامل مباحث مجموعه جملات دنباله های حسابی و هندسی، مساحت و نمودار تابع و اعمال روی توابع،لگاریتم و کاربرد آن، نسبت مثلثاتی، تابع، حد و پیوستگی، مشتق و کاربرد آن و…. دارد.

ضریب هندسه در کنکور ریاضی

از دیگر دروس مهمی که در کنکور ریاضی از آن سوال طرح می شود، درس هندسه است. داوطلب برای حل سوالات هندسه باید ابتدا به کتاب که منبع اصلی است تسلط کافی داشته و با تکنیک های تست زنی برای کسب رتبه ای خوب، مانند باقی داوطلبان از حل تست های هندسه به بهانه سختی سوالات عبور نکند.

بیشترین ضریب درس هندسه مختص سوالات کنکور بوده و ضریب آن در این آزمون در مجموع با باقی سوالات دفترچه ریاضی برابر 12  می باشد. ضریبی معادل 4.63 نیز نمره نهایی درس هندسه 3 بر روی نتایج کنکور ریاضی از طریق سوابق تحصیلی تاثیر خواهد داشت.

از مباحث مهم درس هندسه که در کنکور ریاضی شاهد طرح سوالات از آن خواهیم بود می توان مبحث نظریه اعداد و مبحث ترکیبات ،مباحث دایره، ماتریس، مقاطع مخروطی، بردارها، گراف، مبانی ریاضیات، تجسم فضایی، قضیه تالس و تشابه را نام برد

ضرایب دروس عمومی کنکور ریاضی

ضرایب دروس عمومی کنکور ریاضی

دروس عمومی از سال 1401، تنها از طریق سوابق تحصیلی تاثیر خود را بر نتایج کنکور ریاضی و سایر رشته ها گذاشته و دفترچه ای تحت عنوان دروس عمومی در روز کنکور به داوطلبان ارائه نمی شود. نمره درس فارسی 3 با ضریب 21.63، نمره درس تعلیمات دینی 3 با ضریب 16.52، نمره درس زبان خارجی 3 با ضریب 11.8، نمره درس عربی زبان قرآن 3 با ضریب 9.05، نمره درس سلامت و بهداشت با ضریب 3.44 و نمره درس علوم اجتماعی با ضریب 2.56 تاثیر خود را از طریق سوابق تحصیلی بر روی کنکور خواهند گذاشت.

سخن آخر

جداسازی دروس عمومی از دروس اختصاصی در کنکور 1403 می تواند میزان موفقیت داوطلبان را افزایش دهد زیرا حجم سوالات کمتر شده و تمامی دروس آموزش دیده شده توسط داوطلب طی سه مرحله نمرات نهایی، مرحله اول و مرحله دوم مورد ارزیابی قرار می گیرند و یک آزمون در یک روز با حجم زیاد دروس عمومی و اختصاصی، سرنوشت تحصیلی داوطلبان را مشخص نمی کند.

برای عملکرد موفقیت آمیز کافیست داوطلب طبق بودجه بندی و ضریب درس ها، مهم ترین مباحث را شناسایی کرده و  تسلط خود را روی دروسی که ضریب بیشتری از کنکور را به خود اختصاص داده اند، افزایش دهد.

تا اینجا امدی نمیخوای یه امتیاز بدی ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *