مقالات مشاوره کنکوری

برنامه‌ریزی درسی برای کنکور ۱۴۰۳

خیلی از داوطلبان در سال کنکور هنوز نمی‌دانند که چگونه باید برای درس‌هایشان برنامه ‌ریزی کنند؛ قطعاً برنامه ‌ریزی به مسیر شما جهت می‌دهد و باعث می‌شود با نظم و آسایش ذهنی بهتری به خواندن درس ‌هایتان بپردازید. استرس و نگرانی خیلی وقت‌ها ناشی از برنامه‌ ریزی نکردن یا درست برنامه ‌ریزی نکردن است. کسانی که نمی‌توانند برای خود برنامه‌ ریزی دقیق و مناسبی داشته باشند باید از مشاوره تحصیلی خوب کمک بگیرند تا بر اساس شناخت و ضعف و نقطه قوت‌های شما برایتان برنامه تنظیم کند.

وقتی برنامه‌ ریزی داشته باشید می‌توانید مسیر پرفراز و نشیب کنکور را به راحتی طی کنید قطعاً از زبان همه رتبه برتران شنیده‌اید که برای درس‌هایشان برنامه‌ ریزی می‌کنند تا اولویت‌هایشان را در این مسیر مشخص کنند. وقتی شما یک برنامه جامع برای کنکور داشته باشید رسیدن به نتیجه دلخواهتان برایتان میسر خواهد شد خیلی وقت‌ها نتیجه رتبه‌های کنکور داوطلبان را برنامه ‌ریزی آنها تعیین می‌کند. در واقع شما با برنامه‌ ریزی تعهد ایجاد می‌کنید که شما را مسئولیت پذیرتر می‌کند. در یک برنامه‌ ریزی خوب داشتن تداوم مهم است. تداوم داشتن یعنی چه؟ یعنی اینکه شما به اجرای برنامه‌ هایتان پایبند باشید و همه برنامه روز را به طور کامل اجرا کنید و آنها را برای روزهای دیگر انباشته نکنید.

بیشتر: ثبت نام کلاس کنکور آنلاین

خیلی از دانش آموزان یک روز با انرژی ۱۲ ساعت درس می‌خوانند اما یک روز اصلاً نمی‌خوانند. مستمر نبودن در برنامه‌ریزی باعث می‌شود خیلی عقب بمانید یا خیلی روزها به خاطر تنبلی سراغ درس‌ها نروید شما باید به مغزتان تمرین دهید که هر روز میزان مطالعه ثابتی داشته باشد.

 1. برای کنکور بهتر است اول یک هدف داشته باشید مثلاً با خودتان بگویید می‌خواهم در فلان رشته و دانشگاه‌ قبول شوم. بعد از آن رتبه ‌ای که برای قبولی در آن رشته و دانشگاه باید قبول شوید را در نظر بگیرید پس از آن متوجه می‌شوید که برای رسیدن به هدفتان چقدر باید تلاش کنید.
 2. بعد از اینکه هدفتان را مشخص کردید باید درس‌هایتان را اولویت بندی کنید مثلاً اینکه چه درسی مهم‌ تراست یا ضریب بیشتری دارد یا در کدام درس نیاز به تلاش بیشتری دارید و باید وقت بیشتری برای آن بگذارید.
 3. در این مرحله باید سعی کنید برای حجم درس‌ها زمان بگذارید مثلاً یک روز در هفته را مشخص کنید مثل شنبه که در آن روز شما باید دو ساعت زیست بخوانید بعد یک ساعت ریاضی و یک ساعت شیمی. دقت داشته باشید که بر اساس ساعتی که تعیین کردید حجم مناسبی از درس‌ها را بخوانید نه خیلی زیاد و نه خیلی کم. بهتر است در این موارد تعداد صفحه یا مبحثی که می‌خواهید بخوانید را مشخص کنید.
 4. برنامه تان را روی کاغذ بیاورید بعد از اینکه برنامه را در ذهنتان چیدید بهتر است برای سازماندهی آن برنامه را روی یک برگه بنویسید و همیشه جلوی دیدتان قرار دهید پس از اتمام شدن تیک بزنید تا با خیال راحت سراغ برنامه بعدی بروید.
 5. یادتان باشد که برنامه کلی تا آخر سال برای کنکور داشته باشید و هم به صورت هفتگی برای خود برنامه بنویسید. عمل به برنامه‌ ریزی رکن مهمی است که باید انجام دهید، نوشتن برنامه به تنهایی باعث موفقیت شما نمی‌شود.
 6. صبح‌ها زود بیدار شوید تا بتوانید ساعت مطالعه بیشتری داشته باشید علاوه بر آن مغز شما عادت می‌کند تا مطالب را صبح‌ها بگیرد چرا که کنکور شما در صبح برگزار می‌شود. خیلی‌ها به خاطر پیچیدگی زیاد برنامه‌ ریزی گیج می‌شوند و مشاوری برای برنامه‌ ریزی انتخاب می‌کنند. مشاور یک برنامه اختصاصی به شما تحویل می‌دهد و در پایان روز تعداد ساعت، مطالعه و تعداد تست‌ها را می‌پرسد و شما باید گزارش برنامه‌هایتان را به مشورتان تحویل بدهید.
 7. در برنامه‌ ریزی‌هایتان حتماً باید جایی برای مرور مطالب بگذارید چون شما بعد از یک مدت ممکن است خیلی از نکات را فراموش کنید اما مرور باعث می‌شود مطالب در ذهنتان تثبیت شود.

بیشتر: ثبت نام کلاس کنکور 

نکاتی برای برنامه‌ریزی ۱۴۰۳:

 • هر روز مطالعه داشته باشید
 • درس‌های سخت را در زمانی که انرژی شما بیشتر است بخوانید
 • 3.حتماً در برنامه روزانه خود تایم استراحت مفید داشته باشید
 • تغذیه خوب باعث می‌شود شما انرژی بیشتری در طول روز داشته باشید
 • 5.سعی کنید پله به پله ساعت مطالعه خود را زیاد کنید ناگهان روزی ۱۰ ساعت خواندن شما را خسته و زده می‌کند
 • تست و تمرین و مرور را در برنامه خود داشته باشید.
 • هرگز از خواب شبتان نزنید تا درس بخوانید بدن در ساعت شب نیاز به خواب دارد.
 • اولویت بندی داشته باشید.
 • در پایان هفته برنامه‌تان را ارزیابی کنید .
 • در صورت نیاز می‌توانید از مشاور کمک بگیرید.
3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *