تحصیلات

رشته های کاردانی بدون کنکور تجربی

شرط ورود به رشته های کاردانی بدون کنکور تجربی

امروزه هدف تمامی دانش آموزان از آموختن علم و دانش در مدرسه، ورود به دانشگاه و گذراندن دوره تخصصی مورد علاقه خود همراه با اخذ مدرک معتبر در آن زمینه از دانشگاه و ورود به شغل و حرفه مورد نظرشان است.

تماس با موسسه خواجه نصیر.

ورود به دانشگاه معمولا با کسب رتبه ای مشخص در آزمون کنکور که هر ساله در سراسر کشور برگزار می شود صورت میگیرد اما برای برخی رشته ها شرایطی فراهم شده است که داوطلب می تواند بدون شرکت در کنکور مستقیما با داشتن شرایط اعلام شده توسط دانشگاه، وارد دانشگاه شود.

این رشته ها در دو شاخه کاردانی و کارشناسی تقسیم شده و برای دانش آموزان هر رشته نیز متفاوت است. هدف از مطالعه این مقاله آشنایی شما با رشته های کاردانی بدون کنکور تجربی است. لطفا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید

پیشنهاد کاربران: 
بهترین رشته های بدون کنکور تجربی

رشته های کاردانی بدون کنکور تجربی

دوره کاردانی یک دوره دو ساله است که مانند دوره کارشناسی در دانشگاه تدریس آن صورت می گیرد و در ایران از آن تحت عنوان فوق دیپلم نام می برند. این دوره به دو صورت پیوسته و ناپیوسته تدریس می شود. هر سال از دوره کاردانی شامل دو ترم که مدت زمان آن تقریبا سه تا چهار ماه است بوده و مجموعا دانشجو باید 4 ترم در دوران کاردانی سپری کرده باشد.

دانشگاه های مختلفی تحصیل در دوره کاردانی بدون کنکور را برای داوشلبان فراهم نموده اند و دانشگاه آزاد نیز بطور ویژه اقدام به این کار نموده است.
تعداد رشته های کاردانی بدون کنکور تجربی بسیار زیاد بوده و در این قسمت مقاله اسامی همه آن ها را در اختیار شما قرار خواهیم داد. این رشته ها عبارتند از :
1.کاردانی تکنولوژی مواد غذایی
2.کاردانی تکنولوژی تولیدات دام
3.کاردانی تکنولوژی تولیدات گیاهی
4.کاردانی تکنولوژی پرورش گیاهان دارویی
5.کاردانی امور زراعی و باغ
6.کاردانی تکنولوژی جنگل داری
7.کاردانی شیمی آزمایشگاهی
8.کاردانی حسابداری
9.کاردانی تکنولوژی مراتع و آبخیز داری
10.کاردانی بهداشت محیط
11.کاردانی امور بانکی
12.کاردانی بیمه
13.کاردانی اطلاعات
14.کاردانی مدیریت بازرگانی
15.کاردانی علوم انتظامی
16.کاردانی مدیریت صنعتی
17.کاردانی مدیریت گمرکی
18.کاردانی هتل داری
19.کاردانی امور دولتی
20.کاردانی امور مالیاتی
21.کاردانی جهانگردی
22.کاردانی تکنولوژی شیلات
23.کاردانی پرورش اسب ، زنبور و … ( رشته های جداگانه )
24.کاردانی فنی برق
25. کاردانی بهداشت عمومی
26. کاردانی علوم ورزشی
27. کاردانی فنی جوشکاری
28. کاردانی فنی صنایع
29. کاردانی فنی عمران
30. کاردانی فنی مکانیک
31. کاردانی جوشکاری
32. کاردانی فنی معدن
33. کاردانی معماری
34. کاردانی نقشه برداری
35.هوشبری
36. کاردانی پرستاری
37. کاردانی مامایی
38. کاردانی اتاق عمل
39. کاردانی مدارک پزشکی
40. کاردانی رادیولوژی
41. کاردانی رادیوتراپی
42. کاردانی علوم آزمایشگاهی
43. کاردانی پزشکی هسته ای
44. کاردانی بهداشت حرفه ای
45.کاردانی صنایع شیمیایی
46.کاردانی الکترونیک
47.کاردانی حمل و نقل
48.کاردانی گرافیک
49.کاردانی طراحی دوخت
50.کاردانی مکاترونیک
60.کاردانی ساخت و تولید
61.کاردانی پویانمایی
62.کاردانی مکاترونیک
63.کاردانی تاسیسات مکانیکی
64.کاردانی صنایع چوب
65.کاردانی صنایع دستی
66.کاردانی معماری داخلی
67.کاردانی چاپ
68.کاردانی علوم دریایی
69.کاردانی بهره برداری پالایش گازی
70.کاردانی نقشه برداری
71.کاردانی علوم قرانی
72.کاردانی ماشین های کشاورزی
73.کاردانی علوم ورزشی
74.کاردانی انرژی خورشیدی
75.کاردانی تربیت کودک و مدیریت خانواده
و ….
روز به روز با توجه به سخت و پیچیده شدن کنکور تقاضا برای ورود به رشته های کاردانی بدون کنکور افزایش یافته و به همین علت شاهد ورود رشته های بیشماری به این لیست هستیم. برخی از این رشته ها ممکن است بنظر ارتباطی با علم تجربی نداشته باشند اما هر داوطلبی از رشته تجربی می تواند در این رشته ها تحصیل کند و از مزایای این روش ورود به دانشگاه نیز همین است که شما می توانید در رشته های جذاب و متنوعی انتخاب رشته خود را انجام دهید.

بنابراین به شما توصیه می کنیم در صورت تمایل به ادامه تحصیل در مقطع کاردانی، هر ساله دفترچه ای که از سوی سازمان سنجش و آموزش برای اطلاع رسانی در زمینه انتخاب رشته در سایت قرار داده می شود را مطالعه نمایید تا به لیست تمامی رشته های کاردانی بدون کنکور تجربی دسترسی پیدا کنید.

این لیست در کنار معرفی رشته های بدون کنکور، دانشگاه هایی که این شرایط را فراهم نموده اند نیز معرفی کرده و میزان تعداد افرادی که هر دانشگاه می تواند در رشته های مختلف بدون کنکور پذیرش کند را نیز قرار داده اند.

شرط ورود به رشته های کاردانی بدون کنکور تجربی

حال که لیستی از انواع رشته های کاردانی بدون کنکور در اختیار شما قرار داده ایم، لازم است تا شرایط لازم برای ورود به این رشته ها را برای شما شرح دهیم.

دانشگاه های مختلفی این رشته ها را در محیط علمی خود ارائه می دهند وو هر کدام برای ورود داوطلبان شرایط مختلفی را قرار دادند و ظرفیت متفاتی را در نظر گرفته اند اما بطور کلی می توان گفت مهم ترین معیار برای تحصیل دراین رشته ها، معدل و ریز نمرات شما در گواهی پایان تحصیلات دبیرستان و پیش دانشگاهی شما و یا گوایه پایان تحصیلات دوره متوسطه نظام جدید است.

برای ورود به دانشگاه پس از قبولی نیز باید کلیه مدارک تحصیلی این دوره های تحصیلی را به دانشگاه ارائه دهید. ذکر این نکته ضرری است که ارتباط میان رشته انتخابی شما و علوم تجربی که در دوران مدرسه آن را فرا گرفته اید، میزان تاثیر معدل شما را در نتیجه قبولیتان مشخص می کند و معدلتان تاثیر بیشتری را خواهد داشت.

زمان ثبتنام و شهریه رشته های کاردانی بدون کنکور تجربی

دانشگاه های سراسری، علمی کاربردی و آزاد در دو نیمسال مهر و بهمن پذیرش های خود را انجام می دهند. اکثرا دانشگاه های غیرانتفاعی و آزاد رشته های کاردانی بدون کنکور تجربی را ارائه می دهند. بنابراین با نزدیک شدن به این ماه ها باید سایت دانشگاه های مختلف و همچنین دفترچه انتخاب رشته کنکور منتشر شده توسط سایت سازمان سنجش و آموزش را بررسی کنید تا به لیست این رشته ها دسترسی پیدا کنید.

در رابطه با شهریه رشته های بدون کنکور تجربی در مقطع کارشناسی باید گفت دانشگاه های مختلف با توجه به نوع رشته و همچنین کیفیت آموزش خود شهریه های متفاوتی را از دانسجویان اخذ می کنند.

دانشگاه ها بطور کلی شهریه هایی را تحت عنوان شهریه ثابت و متغیر از دانشجویان دریافت می کنند و تعداد واحد های درسی و تعداد دروس عملی و آزمایشگاهی و یا تئوری بر میزان شهریه دریافتی تاثیر گذار اند. در سایت دانشگاه ها، شهریه های رشته های مختلف قرار داده شده است و می توانید با تماس یا مراجعه به دانشگاه، شهریه حدودی رشته مورد نظر خود را بدانید.

سخن آخر

امروزه با افزایش میزان مطالب آموزشی در مدارس و سخت شدن سوالات کنکور و قبولی عده ای محدود در آن با رتبه خوب، دانشگاه برای کمک به داوطلبانی که معدل خوبی در دوران تحصیلی خود کسب نموده اند اما به هر دلیلی از جمله استرس زیاد توانایی کسب رتبه خوب در کنکور سراسری ندارند رشته هایی را بدون کنکور در نظر گرفته اند.

افرادی که تمایل به تحصیل در رشته های کاردانی بدون کنکور تجربی دارند، می توانند با داشتن شرایط ذکر شده در دفترچه سازمان سنجش و سایت دانشگاه مورد نظر خود ثبت نام نموده و تحصیلات خود را در دانشگاه ادامه دهند.

تا اینجا امدی نمیخوای یه امتیاز بدی ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *