تحصیلات

بالاترین مدرک تحصیلی

بالاترین مدرک تحصیلی

در سراسر جهان و در هر کشوری برای ارتقای سطح دانش و آموزش خواندن و نوشتن و در ادامه آموزش مهارتی مخصوص و کسب مدارک تحصیلی تخصصی جمعیت خود ، تحصیلات رسمی را در نظر می گیرد و به هر کدام یک مقطع تحصیلی گفته می شود.

تماس با موسسه خواجه نصیر

این مقطع تحصیلی از یک تا چند سال را در بر می گیرد و در هر کشوری متفاوت است. در کشور ایران مقاطع تحصیلی شامل پیش دبستانی، ابتدایی، متوسطه ، کاردانی ، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری حرفه ای و تخصصی می شود.

این تقسیم بندی جدیدترین تقسیم بندی سیستم آموزشی است که توسط سازمان آموزش و پرورش انجام شده است. در پایان مقاله تصمیم داریم مدارک تحصیلی را در ایران و جهان بررسی نموده و بالاترین مدرک تحصیلی جهان را برای شما بیان نماییم. لطفا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:

مدرک تحصیلی پایه چیست؟

بالاترین مدرک تحصیلی در ایران

در کشور ایران تحصیلات قبل از دوران مدرسه کودکان به پیش دبستانی فرستاده می شوند که آماده ورود به مدرسه شوند و دو دوره تقریبا یکساله را طی می کنند که هیچ گونه ارزیابی روی آن ها انجام نشده و مدرک تحصیلی را نیز در بر ندارد.

 

با ورود فرد به مدرسه 12 سال تحصیلی را باید سپری کند تا بتواند وارد دانشگاه شود. در دانشگاه فرد دوره های مختلفی را سپری خواهد کرد. اولین دوره کاردانی است که شامل دو سال تحصیل در دانشگاه است. دوره کارشناسی چهار سال، دوره کارشناسی ارشد دو سال و دوره دکترا بین دو تا شش سال تحصیلی طول خواهد کشید.

پس از پایان هر سال تحصیلی مدرکی تحت عنوان کارنامه تحصیلی به دانش آموزان داده می شود و در دوران دانشگاه نیز پس از گذراندن هر دوره مدرک تحصیلی توسط دانشگاه و وزارت علوم به فارغ التحصیلان داده می شود. هرچه دوره های تحصیلی بیشتری در دانشگاه ها طبق ترتیب ذکر شده گذرانده شود، به مدرک ارزشمندتری دست خواهید یافت.
در ایران پایین ترین مدرک تحصیلی دانشگاهی مقطع کاردانی یا فوق دیپلم است که دو سال تحصیلی در دانشگاه زمان برده و بین 68 تا 72 واحد درسی گذرانده می شود.

دوره بعدی دوره کارشناسی یا لیسانس است که یک دوره چهارساله تحصیلی بوده و در اکثر دانشگاه ها تعداد متقاضیان بسیاری دارد. بیشترین تعداد دانشجویان برای این دوره تحصیلی وارد دانشگاه می شوند. در این مقطع بین 130 تا 140 واحد درسی برای آموزش در نظر گرفته شده است.

در برخی رشته ها ، کارشناسی به دو صورت کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته در دانشگاه ها تدریس می شوند. کارشناسی پیوسته همان دوره 4 ساله است اما کارشناسی ناپیوسته دو ساله بوده و در همه دانشگاهها تدریس نمی شوند و فقط برای رشته هایی خاص در برخی از دانشگاه ها ارائه می شوند.

برای ورود به رشته کارشناسی ناپیوسته، داشتن مدرک کاردانی و داشتن شرایط ذکر شده توسط دانشگاه و قبولی در آزمون لازم است. در دره کارشناسی ناپیوسته بین 65 تا 70 واحد درسی گذرانده می شود.
ورود به دور کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس تنها با داشتن مدرک فارغ التحصیلی دوره کارشناسی و قبولی در آزمون سراسری کارشناسی ارشد امکان پذیر است.

در دوره کارشناسی ارشد دانشجو بین 28 تا 32 واحد درسی را خواهد گذراند و یک تحقیق جامع نیز تحت عنوان پایان نامه ارشد نیز باید انجام دهد تا بتواند مدرک تحصیلی این دوره را دریافت نماید . طول این دوره تحصیلی دو ساله است.
بعد از دوره کارشناسی ارشد ، دوره دکترا قرار دارد که بالاترین مقطع تحصیلی دانشگاهی در ایران است و فردی که دوره کارشناسی ارشد را سپری نموده باشد و مدرک تحصیلی آن را کسب نموده باشد، می تواند با دو تا شش سال تحصیل در مقطع دکتری و انجام کارهای پژوهشی و ارائه یک پاسان نامه بسیار معتبر و با ارزش علمی در پایان دوره دکتری و قبولی در تمامی آزمون ها، مدرک دکتری کسب نماید.
پی اچ دی یا دکترا در علم بالاترین مدرک تحصیلی جهان است و عالی ترین درجه علمی محسوب می شود. این مدرک بالاترین مدرک آکادمیک بوده و فرد مدرک نهایی را در علم مورد نظر خود کسب نموده است. دکترا در دو دسته دکترای تخصصی و دکترای حرفه ای تقسیم بندی می شود.

دکترای تخصصی برای تمام رشته های زیر مجموعه علوم از جمله علوم پایه، علوم انسانی، علوم مهندسی و فنی ، علوم منابع طبیعی و …. وجود دارد.

بالاترین مدرک تحصیلی در ایران

مقطع دکترای حرفه ای در جهان فقط برای رشته های پیراپزشکی و دام پزشکی و دندان پزشکی ارائه می شود اما در ایران به جز رشته های ذکر شده برای رشته های داروسازی و بیوتکنولوژی نیز قابل کسب است که در ایران بیشتر برای رشته پزشکی اقدام می شود و بیشترین تعداد دانشجو در این مقطع به دنبال رشته های پزشکی و کسب تخصص آن اند.
برای ورود به مقطع تحصیلی دکترای حرفه ای ، با داشتن مدرک تحصیلی در مقطع پیش دانشگاهی، می توان در آزمون سراسری تجربی شرکن کرده و با کسب برترین رتبه های قابل قبول، امکان ورورد به مقطع دکترای حرفه ای فراهم می شود.

این مقطع به صورت هفت ساله در نظر گرفته شده است و تنها برای رشته دندان پزشکی، 6 سال به آن اختصاص داده شده است. پس از اتمام دوره تحصیلی نیاز به ارائه یک پایان نامه برای کسب بالاترین مدارک موجود است . مدرک دکترای حرفه ای معادل دوره پروفسوری در جهان است و می توان با آن بعنوان فرد متخصص فعالیت نمود.

سخن آخر
در این مقاله سعی بر آن شد تا مدارک تحصیلی در ایران و جهان را به شما معرفی کنیم و شما با بالاترین مدرک تحصیلی جهان که پی اچ دی یا دکترا است، آشنا شوید. این مقطع تحصیلی به دلیل با علمی بالایی که باید به فرد دانشجو آموزش داده شود، در هر دانشگاهی تدریس نشده و نیاز به تلاش و کوشش بسیاری دارد تا بتوان وارد این مقطع شد.

همچنین روحیه تلاشگر و پرس و جو گر بودن نیز برای ارتقای سطح دانش و انجام پژوهش های مختلف لازم است و فرد باید با دانش علمی بالا باشد. سپاس از شما که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *