تحصیلات

تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد

تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد

تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد یک دوره دو ساله تحصیلی است که جنبه تکمیلی تحصیلات کارشناسی را دارد. این تحصیلات از اعتبار ویژه ای برخوردار است و برخلاف سطح کاردانی و کارشناسی که در آن علم بصورت پایه تر و سطحی تر به دانشجویان آموزش داده می شود، در این مقطع مطالب بصورت تکمیلی و کاملا علمی به دانشجویان ارائه می شود.

تماس با موسسه خواجه نصیر.

در این دوره پژوهش و تحقیق بیشتری توسط دانشجو انجام می شود و اطلاعات به دست آمده از ارزش بالاتری نیز برخوردار است. تعداد واحد های درسی تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد نیز کمتر از مقاطع دیگر بوده و در انتهای آن پایان نامه ای نیز توسط دانشجو طبق تحقیقات بسیار به دانشگاه ارائه می شود که اجباری است و در مقاطع دیگر شاهد آن بصورت اجباری نخواهیم بود.

پیشنهاد کاربران:

تحصیلات تکمیلی

رشته های کارشناسی ارشد

رشته های بسیاری در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شوند که داوطلبان بر اساس رتبه ای که در کنکور سراسری ارشد کسب می کنند ، می توانند در آن ها مشغول به تحصیل شوند. این رشته ها در دو دسته بندی شناور و اصلی قرار می گیرند و داوطلبان پس از بررسی دفترچه انتخاب رشته کنکور ارشد که هر ساله توسط سازمان سنجش و آموزش در سایت قرار داده می شود، می توانند رشته و دانشگاه مورد نظر خود را با توجه به رتبه خود و شرایط دانشگاه انتخاب کرده و درخواست پذیرش خود را به دانشگاه و سازمان سنجش و آموزش اعلام کنند. پس از مدتی با بررسی کلیه شرایط داوطلب پذیرش و یا عدم پذیرش وی توسط دانشگاه و سازمان سنجش و آموزش اعلام خواهد شد.

پذیرش رشته های کارشناسی ارشد هر کدام طبق شرایط خاص و رتبه قبولی مشخصی انتخاب می شوند و لیست تمامی آن ها درون دفترچه منتشر شده توسط سازمان سنجش و آموزش موجود است که داوطلبان باید هنگام ثبت نام در کنکور سراسری ارشد رشته مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

رشته های کارشناسی ارشد

رشته های کارشناسی ارشد زیر گروه علوم انسانی عبارتند از : زبان و ادبیات فارسی، مجموعه علوم سیاسی و روابط بین الملل، مجموعه علوم جغرافیایی، مطالعات جهان، سنجش از راه دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی، باستان شناسی ، مجموعه زبان عربی، مجموعه روانشناسی، مجموعه علوم اقتصادی، مجموعه حسابداری، مجموعه علوم ورزشی، مطالعات زنان، تاریخ، مجموعه علوم ارتباطات اجتماعی، مجموعه علوم اجتماعی، مجموعه مددکاری اجتماعی، زبان های باستانی ایران، مجموعه مدیریت، مجموعه زبان شناسی، مشاوره، مدیریت دریایی، مجموعه علوم قران و احادیث ، محیط زیست، مجموعه فقه و حقوق، مجموعه فلسفه و کلام اسلامی، اطلاعات و حفاظت اطلاعات، مجموعه ادیان و عرفان و تاریخ فرهنگ و تمدن اسلاکی ، مجموعه مدیریت کسب و کار و امور شهری، مجموعه الهیات و معارف اسلامی ، مدیریت دفاعی، مجموعه فلسفه، مجموعه مدرسی معارف اسلامی ، مجموعه علوم تربیتی، مجموعه علم اطلاعات و دانش شناسی، مطالعات دفاعی ، مجموعه زبان انگلیسی، آمار، مجموعه زبان روسی، مجموعه زبان آلمانی، مجموعه حقوق، فرماندهی و مدیریت انتظامی ، ایران شناسی، زبان و ادبیات اردو، پدافند غیر عامل و مدیریت جهانگردی.

رشته های کارشناسی ارشد زیر مجموعه علوم پایه عبارتند از: علوم زمین، علوم کامپیوتر، زیست شناسی گیاهی، مجموعه علوم محیط زیست، مجموعه شیمی، مجموعه فیزیک ، زیست شناسی دریا، مجموعه فتونیک، زیست شناسی جانوری، مجموعه هواشناسی، زیست شناسی دریا، مجموعه زیست شناسی مولکولی و سلولی ، اقیانوس شناسی، مجموعه آمار، مجموعه ریاضی، مجموعه تاریخ و فلسفه علم، مجموعه آمار، مجموعه علوم شناختی و مجموعه علوم اطلاعاتی .

این رشته ها ظرفیت بسیار کمی را درمیان رشته های مختلف داشته و در دانشگاه های بسیار کمی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شوند.

رشته های کارشناسی ارشد زیر مجموعه گروه فنی و مهندسی عبارتند از: مجموعه مهندسی برق، نانوفناوری، مهندسی پلیمر، مهندسی معماری کشتی ، مهندسی نفت، مهندسی کامپیوتر ، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع ، مهندسی نساجی، مهندسی در سوانح طبیعی، مهندسی نقشه برداری، مهندسی عمران، مهندسی طراحی محیط زیست ، مهندسی مکانیک، مهندسی بازرسی فنی، مهندسی معدن ، مهندسی ایمنی و بهداشت و محیط زیست ، مهندسی مواد و متالوژی و …..

از جمله رشته های کارشناسی ارشد زیر مجموعه گروه هنر نیز می توان رشته های مجموعه برنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدیریت شهری، مجموعه هنرهای تصویری و طراحی، مجموعه طراحی شهری، مجموعه هنرهای پژوهشی و صنایع دستی، مجموعه هنرهای موسیقی، مجموعه معماری، مرمت و احیای ابنیه و بافت های تاریخی، نمایش عروسکی ، طراحی صنعتی، فرش ، مجموعه هنرهای نمایشی و سینما و طراحی پارچه و لباس و … را نام برد.

رشته های بسباری در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه ها ارائه می شوند که رد این قسمت مهم ترین آن ها را برای شما نام بردیم.

دانشگاه های کارشناسی ارشد غیر حضوری

دانشگاه های غیر حضوری در مقاطع مختلف با هدف دسترسی آسان تمامی افراد از تمامی نقاط کشور به مدارک برتر علمی در دانشگاه بوجود آمد. از دیگر مزیت های پیشرفت تکنولوژی و دسترسی همگانی افراد به اینترنت و فضای مجازی، ایجاد دانشگاه های کارشناسی ارشد غیر حضوری بود.

دانشگاه های کارشناسی ارشد غیر حضوری

دانشگاه های بسیاری هر ساله لیست رشته های مقطع کارشناسی ارشدی که در محیط آموزشی خود ارائه می دهند را به سایت سازمان سنجش و آموزش اعلام نموده و آن ها لیست رشته ها و ظرفیت های پذیرش را در دفترچه کارشناسی ارشد در سایت برای استفاده و راهنمایی داوطلبان قرار می دهند.

در مقطع کارشناسی ارشد معمولا تعداد واحد ها کم بوده و بیشتر آن بصورت پژوهشی است و نیازی به حضور دانشجو در دانشگاه نمی باشد بنابراین می توان گفت اکثر رشته های کارشناسی ارشد را می توان بصورت غیر حضوری ارائه نمود. اما تصمیم برگزاری غیر حضوری رشته ها در این مقطع وابسته به تصمیم دانشگاه است.

در دانشگاه های دولتی اکثر رشته ها در این مقطع بصورت حضوری برگزار می شوند و ظرفیت پذیرش بسیار کمی را در نظر می گیرند زیرا در این دانشگاه ها شهریه ای پرداخت نشده و هزینه تحصیل بصورت دولتی پرداخت می شود. دانشگاه های غیر انتفاعی بهترین دانشگاه ها برای تحصیل غیر حضوری در مقطع کارشناسی ارشد هستند و رشته هایی مانند ادبیات عربی، جغرافیا و برنامه ریزی، ادبیات کودک و نوجوان ، علوم اقتصاد گرایش اقتصاد اسلامی و بسیاری از رشته های دیگر که دروس ان ها بصورت تئوری هستند، در این دانشگاه ها بصورت غیر حضوری برگزار می شوند .

دانشگاه های پیام نور در سراسر کشور یکسری رشته ها را بصورت غیر حضوری در مقاطع ارشد برگزار می کند که نیازی به حضور در دانشگاه نیست و برخی از آن ها عبارتند از رشته آموزش زبان انگلیسی، آموزش زبان فارسی، فلسفه و حکمت اسلامی، اخلاق گرایش کاربردی، الهیات و معارف اسلامی، برنامه ریزی درسی، مترجمی زبان انگلیسی و … . در این میان دانشگاه آزاد هیچ ظرفیت و رشته مشخصی را بصورت ثابت معرفی نگرده و هرساله با توجه به شرایط لیست آن را مشخص می نماید و حضور دانشجویان در اکثر رشته های مقطع کارشناسی الزامی است.

از جمله رشته های غیر حضوری مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد می توان رشته های زبان و ادبیات فارسی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، تاریخ و تمدن ملل اسلامی، حقوق بین الملل، حقوق جزا و جرم شناسی  ،حقوق عمومی، علوم سیاسی ، اندیشه سیاسی در اسلام و … را نام برد که در دانشگاه های مختلف آزاد با توجه به اعلام پذیرش آن ها می توان در این رشته ها تحصیل نمود.

تا اینجا امدی نمیخوای یه امتیاز بدی ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *