تحصیلات

استعلام مدرک تحصیلی دانشگاه

استعلام مدرک تحصیلی دانشگاه

یکی از مهم ترین مدارک تحصیلی که پس از طی کردن دوره دانشگاه در هر مقطعی چه کاردانی و چه کارشناسی و ارشد و دکترا و… باید آن را برای اثبات تحصیل خود در رشته ای خاص برای کلیه فعالیت های شغلی مرتبط با آن به همراه داشته باشیم، مدرک تحصیلی دانشگاه است.

تماس با موسسه خواجه نصیر.

به همین علت لازم است تا با روش های استعلام مدرک تحصیلی دانشگاه آشنایی کامل داشته باشیم. فارغ التحصیلان و دانشجویانی که تازگی فارغ التحصیل شده اند و به مدرک تحصیلی خود نیاز دارند ، برای آشنایی با استعلام مدرک تحصیلی دانشگاه خود تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:

مدرک تحصیلی پایه چیست؟

استعلام مدرک تحصیلی دانشگاه

وزارت علوم با همکاری وزارت آموزش و پرورش جهت دسترسی آسان تر و ایجاد فضایی اینترنتی برای استعلام مدارک ، سایتی را براس استعلام مدارک تحصیلی دانشگاهی طراحی کرده اند که فارغ التحصیلان بوسیله آن می توانند مدرک تحصیلی خود را استعلام نموده و دریافت نمایند. برای استعلام مدرک تحصیلی دانشگاه باید به این ترتیب عمل نمود:

 1. ابتدا برای استعلام مدرک تحصیلی وارد سایت طراحی شده به نام سامانه سجاد مراجعه می نمایید.
 2. پس از ورود به پورتال سامانه سجاد صفحه ای برای شما باز می شود که دو گزینه را برای کلیک کردن فعال می نماید. این دو گزینه برای ورود افرادی است که از قبل در سایت ثبتنام نموده اند و یک گزینه نیز برای ورود افرادی است که اولین بار است به سایت مراجعه نموده و باید برای ورود به قسمت استعلام گیری ثبت نام نمایند.
 3. پس از مطالعه قوانین سایت و پذیرفتن آن ها با زدن تیک معیت شده در صفحه سایت، گزینه ای تحت عنوان بعدی برای شما نمایش داده می شود که با کلیک کردن روی آن می توانید وارد صفحه و مرحله بعدی شوید.
 4. در این مرحله صفحه ای برای شما نمایش داده می شود که باید یکسری اطلاعات را در آن وارد نمایید و یک کد امنیتی که در پایین صفحه نمایش داده می شود را به دقت وارد کرده و روی تایید کلیک نمایید. با انجام این کار ثبت نام شما در سامانه سجاد تکمیل می شود و باید دوباره وارد سایت سامانه سجاد شوید.
 5. با مراجعه مجدد به پورتال سجاد صفحه ای برای شما نمایش داده می شود که یکی از گزینه های آن خدمات است. بعد از کلیک روی گزینه خدمات صفحه ای باز خواهد شد که در آن گزینه اداره کل امور دانشجویان داخل را باید انتخاب نمایید.
 6. پس از انتخاب گزینه اداره کل امور دانشجویان، در صفحه باز شده بعدی باید گزینه تایید مدارک تحصیلی دانشگاهی داخل کشور جهت ترجمه رسمی را انتخاب نمایید.
 7. بعد از گذراندن این مراحل باید یکسری قوانین را مجددا پذیرفته و یکسری اطلاعات تحصیلی که مرتبط با شما است و در سامانه ثبت شده است را تایید نمایید. در صورتی که اطلاعات نمایش داده شده صحیح نبود، با استفاده از گزینه ویرایش پروفایل در بالای صفحه می توانید آن ها را اصلاح نموده و اطلاعات جدید را ثبت نمایید.
 8. در مرحله بعد باید اطلاعات خود را تکمیل نمایید و همچنین مشخصات و نوع درخواست خود را وارد سایت کنید. همچنین اگر تصویر مدرکی از شما خواسته شد باید آن را درون سایت با حجم مشخص شده آپلود نمایید . سپس بعد از انجام تمامی موارد در انتهای صفحه روی ارسال کلیک کنید .
 9. پس از وارد کردن تمامی اطلاعات بصورت صحیح نوبت به پرداخت هزینه استعلام مدرک تحصیلی دانشگاه می شود. صفحه ای برای شما باز خواهد شد که دارای گزینه ای تحت عنوان پرداخت است و باید روی آن کلیک نمایید تا وارد صفحه تراکنش شده و هزینه را پرداخت نماییدد. با پرداخت هزینه یک کد رهگیری برای شما نمایش داده می شود. سپس ایمیل یا پیامکی برای شما ارسال می شود که تایید انجام تراکنش را به همراه کد رهگیری نشان می دهد.
 10. حال در صفحه جستجویی که برای شما باز شده است با زدن کد رهگیری می توانید استعلام مدرک تحصیلی خود را انجام دهید. ابتدا کد رهگیری را وارد نموده و سپس به سوال امنیتی پاسخ دهید. بعد از ثبت آن و گذشت حالت بررسی اگر اطلاعات نادرستی وجود داشته باشد پیامی برای شما نمایش داده می شود که توسط کارشناس ارسال شده و باید آن ها را ویرایش نمایید. پس از اصلاح و تایید کارشناس در بخش توضیحات روی گزینه تاییدیه مدرک تحصیلی کلیک کنید.
 11. پس از کلیک روی گزینه تایییه مدرک تحصیلی استعلام انحام شده و مدرک تحصیلی شما قابل دریافت می باشد.

در کنار این روش، یک روش دیگر وجود دارد که از طریق سایت وزارت علوم انجام می پذیرد. در این روش شما باید مطابق مراحل ذکر شده اقدام نمایید:

 1. ابتدا وارد سایت وزارت علوم شده و فرم اطلاعات نمایش داده شده را تکمیل نمایید. این فرم از شما یکسری اطلاعات شخصی مانند نام، نام خانوادگی ، کد ملی و … را دریافت می کند. بعد از وارد کردن این اطلاعات باید گزینه من ربات نیستم را انتخاب نمایید و روی گزینه دریافت کد رهگیری کلیک نمایید.
 2. در این مرحله یک فرم را برای دریافت کد رهگیری باید پر نمایید و یک کد رهگیری برای شما ارسال خواهد شد که باید آن را وارد سایت نماییدو روی گزینه استعلام مدرک تحصیلی کلیک نمایید.
 3. در صفحه بعدی صفحه ای حاوی مدارک تحصیلی شما نمایش داده می شود که در صورت مشاهده خطا در آن باید از سایت سجاد برای ویرایش آن اقدام نمایید.

استعلام مدرک تحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی

استعلام مدرک تحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی

تایید کدارک تحصیلی دانشگاهی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و برای کلیه اقداماتی که در راستای تحصیل لازم است تا انجام شود از جمله شغل نیاز به استعلام مدرک است. به همین علت کلیه مدارک از طریق اینترنت قابل استعلام گیری شدند تا فارغ التحصیلان دسترسی راحت تری برای استعلام مدرک تحصیلی خود داشته باشند.

در گذشته برای بررسی صحت و تایید مدرک تحصیلی داوطلب باید آن را بصور حضوری و با مراجعه به دانشگاه انجام می داد که مراحل بسیار طولانی داشت. در یک دوره ای هر دانشگاه برای استعلام گیری مدارک تحصیلی صادر شده از دانشگاه خود سایتی را برای استعلام گرفتن فراهم نموده بود که به علت سواستفاده و کلاهبرداری زیادی که برای جعل مدارک انجام می شد، وزارت علوم استعلام پیری را فقط از سایت خود و سایت سامانه سجاد معتبر خواند.

به همین منظور روی مدارک تحصیلی نیز یک کد تایید 20 رقمی ثبت شده و یک بارکد نیز ثبت می شود که می توان با مراجعه به سایت و اسکن آن و یا وارد کردن کد 20 رقمی، استعلام مدرک تحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی را انجام داد.

پیشنهاد کاربران:

معادل سازی مدرک تحصیلی

سخن آخر
در این مقاله دو مورد از مهم ترین روش های استعلام مدرک تحصیلی از طریق اینترنت در اختیار شما قرار داده شد. کلیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که تحت نظر اداره کل دانش آموختگان سازمان امور دانشجویان هستند، این روش ها را برای استعلام گیری مدارک فارغ التحصیلان معرفی کرده و معتبر می دانند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *